Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Mało znane, ale dobrze płatne zawody, czyli gdzie warto szukać pracy?

utworzone przez | lip 3, 2024 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Poławiają luksusowe owoce morza ryzykując życiem, pilotują drony, modyfikują zachowania zwierząt, projektują wirtualny świat czy włamują się na strony firmy, w której są zatrudnieni. Te nietypowe zajęcia nie tylko przynoszą dreszczyk emocji, ale także są bardzo dochodowe. Wśród nich jest m.in. poławiacz pąkli kaczenic, haker etyczny czy projektant wirtualnej rzeczywistości. Według najnowszego zestawienia Personnel Service, profesje te oferują atrakcyjne wynagrodzenia, co przyciąga śmiałków lubiących wyzwania.

Jak świat jest długi i szeroki, istnieje mnóstwo możliwości zarabiania pieniędzy, od standardowych i szeroko znanych zajęć, po te unikalne, które przyciągają jednostki z wyselekcjonowanymi umiejętnościami. Kluczowa jest tu pasja, za którą zawsze warto podążać, bo to ona głównie sprowadza nas do bycia wyjątkowym w tym, co robimy, przy okazji dając nam świetnie zarobić. To właśnie te nietypowe profesje, wymagające specjalistycznej wiedzy i odwagi, często oferują wysokie wynagrodzenia. Ich specyfika sprawia, że są nie tylko ciekawe, ale również intratne – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Między przypływami i odpływami oceanu

Istnieją skorupiaki trzy razy droższe od homarów, a ich połów wiąże się z wielkim ryzkiem. Poławiacze pąkli kaczenic to specjaliści zajmujący się zbieraniem tych luksusowych owoców morza, które przytwierdzają się do skał w strefie przypływów i odpływów. Praca ta wymaga ogromnej fizycznej sprawności i wytrzymałości, a także odporności na stres, ponieważ odbywa się w trudnych i niebezpiecznych warunkach. To prastare rzemiosło wymaga, aby poławiacze delikatnie odrywali pąkle od skał, dbając o to, by ich nie uszkodzić. Pomimo ryzyka, jakie niesie ze sobą ta praca, wysokie wynagrodzenie oraz pasja do morza i przygody przyciągają wielu śmiałków do tego zawodu. Za jeden kilogram pąkli kaczenic można otrzymać ok. 100 euro, a w ciągu jednego połowu można ich nazbierać nawet 16 kg.

W przestworzach

Praca na wysokościach nie zawsze musi się wiązać z rzeczywistym pobytem nad ziemią. Wystarczy pasja do technologii i skompletowanie odpowiednich dokumentów, aby zostać pilotem drona. To zawód wymagający znajomości przepisów bezpieczeństwa, odpowiednich umiejętności oraz certyfikatu ULC. W Polsce konieczne jest zdobycie świadectwa kwalifikacji pilota drona. Szkolenia oferowane są m.in. w szkołach lotniczych, a ich koszt może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Praca jako pilot drona to połączenie pasji, kreatywności i technicznych umiejętności. Zarobki wahają się od 6000 do 10 000 zł miesięcznie netto, zależnie od rodzaju zleceń, które mogą obejmować zarówno proste sesje zdjęciowe, jak i zaawansowane prace takie jak mapowanie czy monitorowanie. Aby odnieść sukces, warto inwestować w sprzęt, doskonalić umiejętności i poszukiwać niszowych dziedzin, które pozwolą wyróżnić się na rynku.

Pieskie życie

Na znaczeniu zaczyna również zyskiwać praca ze zwierzętami i analiza ich zachowań w celu ich modyfikacji. Tym zajmuje się psi behawiorysta. Jego praca polega na identyfikacji przyczyny problemów behawioralnych psiego pupila i opracowanie odpowiedniej strategii terapeutycznej. Zarobki behawiorysty psów mogą znacznie się różnić, zazwyczaj zależą od doświadczenia, lokalizacji i rodzaju praktyki. Specjaliści mogą otrzymywać nawet 7000 zł miesięcznie netto, szczególnie prowadząc własną działalność i posiadając solidną reputację wśród klientów. Praca ta wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale także empatii i umiejętności budowania zaufania z klientami, co czyni tę ścieżkę zawodową satysfakcjonującą dla pasjonatów zwierząt.

Zawodowi włamywacze

Etyczny haker to specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego, który legalnie testuje systemy, sieci oraz aplikacje w celu wykrycia słabych punktów, zanim zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców. Praca ta polega na przeprowadzaniu testów penetracyjnych, analizie kodu źródłowego oraz symulacji ataków, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Etyczny haker musi posiadać dogłębną wiedzę na temat różnych technik hakerskich, systemów operacyjnych i protokołów sieciowych, a także umiejętność dokumentowania i raportowania swoich odkryć w sposób zrozumiały dla zespołów IT i menedżerów. Dzięki temu pomagają organizacjom wzmocnić ich zabezpieczenia i chronić cenne dane przed cyberatakami. Ich wynagrodzenie w Stanach Zjednoczonych może sięgać nawet 304 tys. dolarów rocznie.

Twórcy nowych światów

Przenoszeniem ludzi do wymyślonych światów zajmowali się zawodowo od zarania dziejów autorzy powieści. Wraz z postępem technologicznym przybywa zawodów do kreowania nowej rzeczywistości. Jednym z najnowszych stanowisk jest projektant wirtualnej rzeczywistości (VR). To profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie urzekających i interaktywnych cyfrowych światów, które oferują użytkownikom wciągające doświadczenia. Wykorzystując swoją kreatywność i wiedzę techniczną, projektuje on złożone środowiska, od wirtualnych krajobrazów po rozbudowane miejskie przestrzenie, które można wykorzystać w różnych branżach, takich jak gry, edukacja, architektura czy opieka zdrowotna. Zgodnie z danymi glasdoor.com wynagrodzenie projektanta VR zależy od doświadczenia, lokalizacji i rodzaju projektów – początkujący mogą zarabiać od 64 tys. dolarów rocznie, a doświadczeni specjaliści nawet od 114 tys. dolarów rocznie.

Źródło: Personnel Service

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie