Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Dużo korporacji przyznaje gratyfikacje finansowe za rekomendację kandydata na konkretne stanowisko. Zobacz, co trzeba zrobić, aby wzbogacić się na poleceniu znajomego do pracy.

Wielu pracowników może zamienić się w rekruterów. Umożliwia im to system referralny (ang. employee referral), czyli program poleceń pracowniczych, w ramach którego firmy zapraszają do procesu rekrutacji osoby z polecenia. W zamian za polecenie pracownika spółki nagradzają zatrudnione u siebie osoby. Można liczyć na nagrodę pieniężną, premię lub inne, pozapłacowe benefity, np. doładowanie karty podarunkowej (ten system nagradzania pracowników wprowadziła m.in. firma Sodexo Benefits and Rewards Services).

Za polecenie pracownika można średnio zarobić od 2000 zł do 5000 zł – wynika z szacunków Sonii Tkaczyk, senior consultantki w firmie rekrutacyjnej Antal. Zagraniczny pracodawcy czasem proponują również inne, ciekawe bonusy. Przykładowo, Thumbtack, amerykański serwis dla freelancerów i zleceniodawców, osoby polecające najwięcej pracowników wysyłał na krótki urlop na Hawajach. W innych przedsiębiorstwach za polecenie pracownika można było dostać: przejazd Ferrari, lot helikopterem, dzień wolny lub obiad z wybranym przez siebie członkiem firmy.

Model pozyskiwania talentów dzięki rekomendacjom pracowników wprowadziła również firma Allegro, w której stale funkcjonuje platforma do poleceń osób do pracy. Pracownik, który chce dostać bonus za znalezienie kandydata do pracy, powinien zalogować się na stronie allegro.sharehire.pl, wybrać odpowiednią dla znajomego ofertę pracy i wysłać mu link referencyjny. Jeżeli polecona osoba przyjmie dostanie pracę i przepracuje w firmie cztery miesiąca, w tym podpisze umowę po zakończeniu okresu próbnego, polecający otrzyma gratyfikację w kwocie 5000 zł.

Do końca 2021 roku Allegro planuje przyjąć do pracy 1500 nowych osób, w tym 700 specjalistów i inżynierów IT. Obecnie firma zatrudnia 2300 osób w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Krakowie i Wrocławiu. Od 5000 do 10 000 zł za skuteczne polecenie pracownika do działów E-commerce & Engineering lub Core Systems Engineering oferuje serwis Wakacje.pl. Jeżeli zatrudniona z polecenia osoba nie przepracuje odpowiedniego okresu, nagroda za polecenie nie zostanie wypłacona. Natomiast firma ITMAGINATION za polecenie osoby, która przejmie obowiązki java architect leadera, jest w stanie zaoferować nawet 40 000 zł.

Jak działa program polecenia pracownika?

Za polecenie pracownika najczęściej płacą przedsiębiorstwa działające w takich segmentach rynku, w których trudno jest znaleźć specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami. Rekomendacje wyjątkowo dobrze sprawdzają się w spółkach z branży IT, firmach świadczących nowoczesne usługi dla biznesu, w bankowości czy wybranych sieciach handlowych. Przykładowo, w spółce Jeronimo Martins Polska, do której należy sieć Biedronka, funkcjonował program Polecam Biedronkę. System poleceń pracowniczych wdrożył także Murator.

Dla wielu pracodawców, m.in. Accenture Operations, system referralny stał się głównym źródłem pozyskiwania pracowników. W przedsiębiorstwach, które poszukują osób o wąskiej specjalizacji, np. specjalistów ds. zarządzania ryzykiem, można nawet negocjować wysokość premii – zwłaszcza, jeżeli pracodawca musi szybko obsadzić dany wakat. Niestety, nie wszystkie firmy wypłacają gratyfikację finansową za znalezienie kogoś do pracy. Niektóre, głównie te mniejsze, wychodzą z założenia, że czynnik ideologiczny odegra wystarczająco ważną rolę w rekomendacji.

Jak przebiega proces polecenia pracownika?

Zazwyczaj proces rekomendacji pracownika odbywa się z zachowaniem procedur obowiązujących w danej firmie. Przykładowo, w Shellu należy skorzystać z wewnętrznego systemu spółki z ofertami pracy. Pracownik polecający znajomego powinien wypełnić formularz dostępny online. Następnie system wyśle do kandydata prośbę o przesłanie CV. Wypłata nagrody jest uzależniona od tego, czy polecona osoba przejdzie pomyślnie proces rekrutacji i rozpocznie pracę.

Program poleceń pracowniczych w Shell Business Operations w Krakowie działa pod nazwą Employee Referral Programme. Każdy pracownik, już od pierwszego dnia swojej pracy, może polecić swojego znajomego poprzez dedykowany do tego system. Za każde skuteczne polecenie pracownik otrzymuje nagrodę finansową. Warto również dodać, że polecenie uważamy za skuteczne już w pierwszym dniu pojawienia się osoby poleconej w pracy – mówi Katarzyna Lampart, Recruitment Marketing Advisor w Shell Business Operations.

System rekomendacji pracowników to narzędzie, które pozwala pracodawcy zaoszczędzić na kosztownym i czasochłonnym procesie selekcji. Zamiast przeglądać pliki CV lub wydawać duże pieniądze na agencję zatrudnienia, firma może powierzyć selekcję własnym pracownikom. Zazwyczaj jest to tańsze rozwiązanie niż wynajmowanie firmy rekrutacyjnej.

Program poleceń pracowniczych niesie ze sobą również szereg innych korzyści dla pracodawcy. Pozwala na lepsze dopasowanie kandydata do konkretnego stanowiska oraz kultury organizacji, a także zwiększa szansę na zatrudnienie kogoś, kto nie zmieni po roku miejsca pracy. Kandydat, który przychodzi do firmy z polecenia znajomego, ma zaufanie do pracodawcy, a nawet – może czuć się zobowiązany wobec osoby rekomendującej.