Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Ponad 42% Polaków przyznaje się do świadczenia darmowych usług na rzecz rodziny lub przyjaciół. Jedna osoba przeznacza na taką pracę średnio 24 godziny rocznie. Jednocześnie aż 73% badanych twierdzi, że wykonywanie pracy zawodowej na rzecz dalszych krewnych powinno być odpłatne, a 64% — że płacić powinna też najbliższa rodzina. Co jeszcze myślimy o pracy na rzecz osób, które dobrze znamy?

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 993 osoby zapytano o problem świadczenia darmowych usług na rzecz krewnych i przyjaciół. Wyniki ankiety zdają się potwierdzać, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu, a wykonywanie pracy za darmo „po znajomości” to w Polsce powszechne zjawisko.

Problem wykonywania darmowych usług na rzecz bliskich najczęściej dotyka pracowników gastronomii (prawie 67% odpowiedzi w tej grupie), edukacji (57%) oraz przemysłu i budownictwa (50%). Chodzi m.in. o takie czynności jak catering i obsługa kelnerska, udzielanie korepetycji czy pomoc krewnym w pracach remontowych. Do nieodpłatnej pracy na rzecz znajomych przyznało się aż 76% respondentów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. 

Nic dziwnego, że aż 42% osób, którym zdarza się wykonywać za darmo usługi na rzecz znajomych, ma poczucie, że powinni otrzymać za to wynagrodzenie.

Problemem tego typu pracy nie jest wyłącznie utrata potencjalnego zarobku. Osoby, które pomagają bliskim w ten sposób, ponoszą też inne, ukryte koszty, np. pracują po godzinach albo w czasie, który normalnie przeznaczyliby na pracę zarobkową – komentuje Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer.

Mimo to nie każdy potrafi odmówić rodzinie lub znajomym. Aż 61% respondentów, którym zdarzyło się pracować za darmo, przyznaje, że po prostu chcieli pomóc. Natomiast co czwarty badany świadczący nieodpłatne usługi „po znajomości” nie poprosił o wynagrodzenie, bo… czułby się zawstydzony.

Brak asertywności może nas sporo kosztować. Nie chodzi tylko o kwestie finansowe, ale o nasze dobre samopoczucie, czas wolny i jakość relacji z innymi. Jeśli czujemy, że taka pomoc ma na nas zły wpływ, nie bójmy się do tego przyznać. Osoby naprawdę bliskie powinny to zrozumieć. A jeśli nie, to znaczy, że ta konkretna relacja nie była tego warta — mówi Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer.pl i autorka badania

„Badanie o pracy za darmo na rzecz rodziny i przyjaciół 2021” wykazało również, że:

  • aż 71% osób, którym zdarzyło się nieodpłatnie wykonać usługę „po znajomości”, robiło to po godzinach
  • ponad 21% respondentów odmówiło pracy zarobkowej (np. zlecenia od klienta), bo w tym czasie za darmo wykonywali usługę dla kogoś bliskiego
  • około 75% badanych oczekuje wynagrodzenia za pracę wykonaną na rzecz kolegów i koleżanek
  • ponad 45% Polaków samemu korzystało z nieodpłatnej pracy swoich krewnych lub przyjaciół.

Żródło: LiveCareer Polska