Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Workation – nowy wymiar work-life balance

utworzone przez | sie 21, 2023 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Czy można połączyć pracę i wakacje? Okazuje się, że tak – tym właśnie charakteryzuje się „workation”. Nazwa tego trendu wywodzi się z połączenia angielskich słów „work”(praca) oraz „vacation” (wakacje), a coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie takiego benefitu. Czy pracownicy chętnie korzystają z takiej możliwości? Jak wygląda workation okiem pracodawcy i na co warto zwrócić uwagę? Jak wówczas z produktywnością?

Elastyczność w miejscu pracy jest bardzo ważna, pozwala na zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, a firmy mając tego świadomość, starają się zapewnić ją pracownikom na tyle, na ile pozwala specyfika ich branży. Jednym z trendów, które zyskuje na popularności jest workation, czyli połączenie pracy i wakacji. To swego rodzaju home office z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności wykorzystywania urlopu. Oczywiście, nie każda branża może sobie pozwolić na taką formę wykonywania pracy.

Praca i zwiedzanie świata? Teraz to możliwe

To zjawisko staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, nie tylko w sezonie letnim. Firmy otwierają się na elastyczność dzięki możliwości pracy hybrydowej, a także digitalizacji znacznej części działań. Wiele turystycznych rejonów zapewnia miejsca dostosowane do pracy zdalnej, nikogo nie dziwią już także przestrzenie coworkingowe w znacznej części hoteli, kawiarni, czy centrów handlowych.

Workation cieszy się popularnością zwłaszcza wśród młodych osób, którzy coraz częściej na etapie rozmów rekrutacyjnych dopytują o ten benefit – mówi Adrianna Wiśniewska, starszy konsultant biznesowy rekrutacji stałej w Manpower. 

Już nie tylko freelancerzy i osoby prowadzące własną działalność mogą sobie pozwolić na taką formę pracy, która była w pewien sposób niedostępna dla dużej części pracowników. Największą popularnością workation cieszy się obecnie w sektorze IT i w firmach marketingowych.  Wzrost popularności tego trendu bez wątpienia odnotowaliśmy po pandemii. To czas, który wymusił choćby częściową digitalizację organizacji, przyspieszył wdrożenie pracy zdalnej w wielu miejscach pracy, a co za tym idzie chęć pracowników do wykorzystywania tej możliwości zamiast urlopu. Workation może wpływać pozytywnie na codzienną pracę, przekładając się na wzrost kreatywności i efektywności pracowników – dodaje ekspertka.

Idealne rozwiązanie, które ma jednak swoje minusy

Pomimo wielu zalet, z jakimi wiąże się workation, to rozwiązanie nie jest przeznaczone dla wszystkich. Pierwszą z barier jest specyfika stanowiska i branży, bowiem nie każdy ze względu na swój profil zawodowy może sobie pozwolić na wyjazd połączony z pracą. Wyzwaniem przy okazji jednoczesnej pracy i wypoczynku jest też kwestia motywacji, rozdzielenia czasu na odpoczynek oraz korzystanie z uroków lokalnych atrakcji. Dużym wyzwaniem może być utrzymanie koncentracji na zadaniach, gdy przysłowiową „jedną nogą” zwiedzamy okolicę, a w przypadku dalszych destynacji, gdzie obowiązuje inna strefa czasowa, pojawia się także kwestia współpracy z innymi osobami z firmy czy zespołu.

Formalności przede wszystkim

Polskie prawo pracy uległo w ostatnim czasie zmianom, uregulowana została praca zdalna. Planując jakikolwiek, dłuższy czy krótszy wyjazd urlopowy połączony z wykonywaniem obowiązków zawodowych należy każdorazowo uzgodnić to z przełożonym. Warto o tym pamiętać zarówno w kontekście organizacyjnym, ale i ze względów prawnych.

Tegoroczna nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła zmiany dotyczące work-life balance, jednak wiele firm jest dopiero w trakcie przystosowywania się do nowych standardów. Zmiany obejmują możliwość pracy zdalnej w wybranym przez siebie miejscu, każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. To może być miejsce zamieszkania, ale definicja pozostaje otwarta, niemniej jednak należy poinformować o takim zamiarze swojego przełożonego – podkreśla ekspertka Manpower.

Kilka sposobów na to, jak dobrze zaplanować pracę podczas workation

Wakacyjne rozluźnienie związane z wyjazdem, nowym miejscem i chęcią zwiedzania, potrafi mocno obniżyć naszą produktywność. Ekspertka Manpower podpowiada, jak dobrze zaplanować czas łączenia pracy podczas wyjazdu.- Pamiętajmy, aby w godzinach pracy skupić się na zadaniach i nie odkładać ich na później. Im szybciej uporamy się z pracą, tym prędzej wykorzystamy wolny czas.

  • Przygotujmy plan, określmy cele, zróbmy listę zadań, które chcemy zrealizować w konkretne dni i trzymajmy się jej. 
  • Wybierając kierunek podróży, należy wziąć pod uwagę różnice czasowe, tak by nie utrudniały one codziennej współpracy w zespole. Rezerwując miejsce warto dopytać również o stabilne połączenie sieciowe.
  • Wyznaczmy sobie miejsce do pracy, zapytajmy o przestrzeń coworkingową w hotelu. To pozwoli w pełni skupić się na zadaniach i ze spokojem odbyć niezbędne spotkania online.
  • Postarajmy się zachować poranną rutynę, dzięki czemu łatwiej będzie nam przejść w „tryb praca”.

Źródło: ManpowerGroup

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie