Programowanie kojarzy się głównie z pracą w branży IT, choć niekoniecznie słusznie. W rzeczywistości wiele otaczających nas przedmiotów opiera swoje działanie na wykonywaniu pewnego kodu, realizacji zaprojektowanych algorytmów. W wielu branżach stosuje się narzędzia zwiększające efektywność wykonywanej pracy, te narzędzia ktoś wcześniej zaprogramował. Najpopularniejsze przykłady to kalkulator, arkusze kalkulacyjne. Nauka programowania może okazać się też świetnym hobby lub pomóc nam zrozumieć działanie otaczających nas gadżetów. Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych do przyswojenia języków programowania jest Python.
Jakie możliwości stwarza Python?
Python jest dość uniwersalnym językiem, co oznacza, że zastosujemy go z powodzeniem w wielu systemach operacyjnych, platformach oraz stworzymy z jego pomocą wiele rodzajów aplikacji – od desktopowych, poprzez aplikacje back-endowe aż do małych „programików” mogących ułatwić codzienne czynności związane z pracą przy komputerze.
Python umożliwia stosunkowo wydajne przetwarzanie Big Data. Jest to ważny atut, jeśli na przykład interesuje Cię praca na stanowisku analityka danych. Rzeczywiście, ten język jest powszechnie używany do narzędzi przetwarzających dane, szczególnie w dużych korporacjach. Nawet, jeśli nie przypadnie Ci tworzenie danego narzędzia od podstaw, to korzystanie z niego także może wymagać znajomości języka do wpisywania właściwych komend.
W Pythonie można pisać testy automatyczne. Jeśli rozważasz podjęcie pracy jako tester oprogramowania (obecnie przebranżawia się w tym kierunku ogromna liczba ludzi), to pisanie testów automatycznych jest w tym zawodzie nieuchronne. Różne interfejsy takie, jak np. Selenium WebDriver pozostawiają dowolność w kwestii języka pisania skryptów testowych. Jednak dla osoby, która właśnie się przebranżowiła i nie miała styczności z programowaniem wcześniej Python jest najłatwiejszy do przyswojenia.
Jakie są zalety Pythona?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, język ten jest bardzo uniwersalny. Oznacza to dla Ciebie, że nauczenie się Pythona stwarza nieograniczone możliwości podjęcia zatrudnienia. Niektóre języki, takie jak Swift, czy PHP mają bardziej swoje wąskie zastosowanie, co narzuca na samym starcie pewną sprecyzowaną ścieżkę rozwoju. Choć zalecane jest ciągłe rozwijanie swoich kompetencji i często kariera nie kończy się na znajomości tylko jednego języka, to na początek warto wybrać opcję, która otworzy przed Tobą jak najwięcej dróg. Szczególnie, gdy nie wiesz jeszcze, czym dokładnie chcesz się zajmować w przyszłości.
Python jest bardzo ceniony za swoją prostotę, która umożliwia szybkie nauczenie się programowania w nim. Prosta składnia kodu sprawia też, że napisany program zajmuje objętościowo mało miejsca (linijek) i jest przez to łatwy w analizie, przejrzysty. Dzięki niskiemu poziomowi abstrakcji można w prosty sposób zinterpretować, co programista miał na myśli. Wystarczy znać w stopniu podstawowym język angielski.
Python dużo rzeczy wykonuje za programistę, co przekłada się na małą objętość tego kodu. Tak na przykład definiując zmienną, nie musimy podawać jej typu danych. Gdy jednak opcja domyślna nam nie odpowiada, możemy ją, jak najbardziej, w prosty sposób zmienić. Poza tym w sieci jest dostepna duża ilość udostępnionych bibliotek, których ciągle przybywa, a które oferują coraz nowsze fukcjonalności. Społeczność Pythona jest bardzo aktywna i pomocna.
Jak nauczyć się tego języka?
Zwróć uwagę na to, że jeden język może mieć kilka wersji, różniących się od siebie nieco składnią. Tak samo jest z Pythonem. Wybierz najaktualniejszą wersję do nauki. Edukację możesz rozpocząć na własną rękę, ponieważ wszystkie potrzebne materiały są dostępne w internecie i umożliwią Ci szybkie nauczenie się podstaw. Wystarczy odwiedzić stronę www.python.org.
Gdy zależy Ci na uzyskaniu statusu eksperta i chcesz pisać coś więcej, niż małe „programiki” na użytek własny oraz zależy Ci na poznaniu prawidłowych praktyk programowania w tym języku, najlepszym pomysłem będą odbywające się kursy Python. Szczególną jego formą, bardzo popularną w IT, jest bootcamp, czyli bardzo intensywna forma kursu, poparta warsztatami. Z pewnością pieniądze przeznaczone na szkolenie zwrócą się bardzo szybko, w końcu zawody w branży IT są świetnie płatne 😉