Nie ma co się oszukiwać, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Polacy pracujący w Niemczech są w stanie liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenie niż te, jakie oferowane jest na terenie naszego kraju. Właśnie dlatego tak wiele osób emigruje do naszego zachodniego sąsiada. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Jaka jest płaca minimalna w Niemczech? Jakich zarobków możemy oczekiwać? Przekonajmy się!
Płaca minimalna w Niemczech – jak to wygląda?
Płaca minimalna, czy też najniższa krajowa obowiązuje w Niemczech dopiero od dnia 1 stycznia roku 2015. Została wprowadzona za sprawą związków zawodowych, a skutkiem tego działania miało być zapobiegnięcie nielegalnemu zatrudnieniu, niskich płac, a także korzystania z zasiłku socjalnego. Warto wspomnieć o tym, że płaca minimalna odnośni się zarówno do osób pracujących na pełen etat, część etatu, jak i do tych, którzy podejmują się pracy sezonowej lub tymczasowej. Obecnie wynosi ona 9,5 euro brutto za godzinę. W związku z tym bardzo łatwo jesteśmy w stanie policzyć, że miesięcznie minimalny zarobek na terenie Niemiec równa się 1520 euro, czyli niecałe 7 tysięcy złotych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarobków w Niemczech? Na tej stronie znajdziesz wszelkie istotne informacje odnośnie do najniższej krajowej, czy też płacy minimalnej w Niemczech netto: https://ru-geld.de/pl/salary/.
Kto może liczyć na najniższą krajową w Niemczech a kto nie?
Wiele osób uważa, że z prawa do minimalnego wynagrodzenia może korzystać absolutnie każdy. Mimo tego, że przysługuje ono wszystkim osobom, które pracują na terenie Niemiec, to są od tego pewne wyjątki. Na samym starcie musimy wspomnieć, że płaca minimalna nie dotyczy osób, które mają prawa do odgórnie określonych branżowych wynagrodzeń minimalnych. Na tym jednak nie koniec, komu jeszcze nie przysługuje płaca minimalna w Niemczech?
- Osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą;
- Freelancerom działającym na zasadzie umowy zlecenie i umowy o dzieło;
- Ludziom, którzy nie są jeszcze pełnoletni i nie posiadają wykształcenia zawodowego;
- Praktykantom oraz niepełnosprawnym pracującym w zakładach chronionej pracy;
- Osobom przechodzącym kształcenie zawodowe;
- Wszystkim długotrwale bezrobotnym.
- Ile wynosi średnia krajowa na terenie Niemiec?
Średnie godzinne wynagrodzenie brutto wynosi w Niemczech niecałe 25 euro. W związku z tym w ciągu tygodnia jesteśmy w stanie zarobić niemalże równy tysiąc euro, a miesięczna pensja to już 3975 euro, czyli ponad 18 tysięcy złotych. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że kwota ta obliczana jest na podstawie wtórnego sektora niemieckiej gospodarki, w którego skład wchodzą usługi, produkcja oraz budownictwo. Jak już jednak wspominaliśmy, jest to wynagrodzenie brutto. Jak wiele zatem średnio można zarobić „na rękę”? Celem obliczenia konkretnej kwoty konieczne jest obliczenie podatków oraz koniecznych opłat socjalnych. W związku z tym kwota netto to od około 59 do 67 procent wynagrodzenia brutto. Konkretna wypłata zależna jest od tego, jak wielka jest rodzina danego pracownika.
Czy płaca minimalna się zmieni?
Oczywiście, że tak, z roku na rok płaca minimalna na terenie Niemiec stale rośnie, a trend ten z pewnością zostanie podtrzymany. W lipcu 2021 roku ma ona wzrosnąć do 9,60 euro za godzinę, na początku roku 2022 do 9,82 euro za godzinę, a już w lipcu następnego roku do 10,45 euro za godzinę.
Materiał zewnętrzny