Niektórzy żartują, że władanie językami obcymi jest niemal jak posiadanie super mocy, a ci, którzy władają więcej niż jednym językiem, często w oczach innych zdają się mieć postać superbohaterów. Jedno jest pewne, wciąż nie wymyślono szybkiej metody nauki języka w ciągu kilku dni, a nawet tygodni. Oznacza to, że w najbliższym czasie pracy dla lektorów języka angielskiego, jako wciąż najpopularniejszego języka obcego w naszym kraju, nie zabraknie. Jak więc zostać lektorem języka angielskiego?
„Nie studia, a chęć szczera” – jakie wymagania musi spełniać lektor
Chcąc zostać nauczycielem w szkole publicznej, musimy spełnić szereg wymagań, które przed kandydatem do tej pracy stawia rozporządzenie ministra edukacji dotyczące wymagań kwalifikacyjnych dla nauczycieli.
Nauczycielem języka obcego w szkole publicznej może zostać osoba, która:
- Legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych kierunkowych (licencjat dla szkół podstawowych, magister dla szkół ponadpodstawowych) lub innego kierunku i posiada dokument potwierdzający znajomość języka obcego na wymaganym poziomie biegłości
- Ukończyła w toku studiów lub dodatkowo specjalne studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli
- Jest osobą niekaraną
Czy podobne wymagania stawiane są przez szkoły językowe, kiedy te próbują zasilić swoje szeregi? Okazuje się, że nie i z reguły wymagania stawiane lektorom są dużo niższe.
Przeglądając oferty dla lektorów, zauważymy, że często jako wymagania podaje się ukończenie przynajmniej studiów licencjackich z filologii lub lingwistyki, a przynajmniej bycie studentem ostatniego roku takich studiów.
Chociaż i od tej reguły znajdziemy wyjątki. Często wystarczająca do objęcia stanowiska lektora jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, potwierdzona uzyskaniem renomowanego certyfikatu lub zweryfikowana podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Mile widziane, lecz zupełnie niekonieczne w pracy w szkole językowej, jest również przygotowanie pedagogiczne lub doświadczenie w pracy z dziećmi, które zwłaszcza początkującym lektorom potrafią dać w kość.
Dla prywatnych szkół językowych zdecydowanie ważniejsze od dyplomów i certyfikatów jest nastawienie do pracy i biegła znajomość języka. Osoby otwarte, z ładunkiem pozytywnej energii, które poważnie traktują wykonywaną przez siebie pracę, w takich miejscach są na wagę złota.
Metodycy, często będący również właścicielami szkół językowych, chętnie podzielą się z Tobą swoim doświadczeniem, wdrożą Cię i przekażą niezbędny, podstawowy know-how nauczania języka obcego.
Jeżeli więc spełniasz powyższe wymagania to karierę lektora języka angielskiego możesz rozpocząć od przejrzenia aktualnie dostępnych ofert pracy.
Jak znaleźć pracę jako lektor języka angielskiego?
Odpowiadając na to pytanie, można by zażartować, że praca dla lektora angielskiego jest wszędzie.
Wystarczy odwiedzić najpopularniejsze w Internecie portale z ogłoszeniami w sprawie pracy, aby przekonać się, że ofert skierowanych do lektorów języka angielskiego jest całe zatrzęsienie.
Potwierdzeniem tego stanu rzeczy może być również coroczna akcja rekrutacyjna prowadzona przez ogólnopolską szkołę językową Early Stage.
W ofercie tej szkoły znajdziemy oferty pracy w największych miast wojewódzkich jak i niewielkich miasteczkach. Warto więc odwiedzić oficjalną stronę Early Stage, aby przekonać się, czy może w naszej najbliższej okolicy nie jest właśnie prowadzona rekrutacja na stanowisko lektora: https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas
Czy praca lektora języka angielskiego jest trudna?
To, czy praca lektora języka obcego jest trudna czy nie, zależy od wielu czynników.
Na początku, zwłaszcza jeżeli trafiamy do szkoły językowej po raz pierwszy i nie mamy zbyt wiele doświadczenia, praca ta będzie wymagała od nas dużo zaangażowania.
Należy pamiętać, że praca z dziećmi i młodzieżą jest bardzo żywiołowa – czasem uczniowie mogą wydawać się trudni do okiełznania, co część lektorów może postrzegać jako minus swojej pracy. Minusem mogą być również popołudniowe lub wieczorne godziny pracy (chociaż nie jest to reguła) – ponieważ większość zajęć pozalekcyjnych odbywa się po szkole. Ma to jednak swoje plusy – dużo szkół językowych oferuje bardzo elastyczny grafik, dostosowując zajęcia pod oczekiwania lektora, sprawiając, że kariera lektora języka angielskiego może być dobrym pomysłem na dodatkowe zajęcie.
Ogromnym plusem jest jednak satysfakcja z otwierania uczniów na świat języka angielskiego i widoczne efekty swojej pracy. Dodatkowo praca jako lektor w szkole językowej daje dużo elastyczności – może stanowić główne źródło dochodu lub być traktowana jako zajęcie dodatkowe. Tutaj warto wspomnieć, że praca w szkole prywatnej jest zdecydowanie lepiej płatna niż praca w szkole publicznej.
Jeżeli znasz bardzo dobrze język angielski, lubisz pracę z dziećmi lub młodzieżą i cenisz sobie elastyczność, zostanie lektorem języka angielskiego, może być dla Ciebie świetną propozycją.