Polski Nowy Ład to zespól zmian natury podatkowej, na które chyba nikt nie był gotowy, włącznie z ustawodawcą. Interpretacje nowych przepisów stają się zmorą księgowych i osób pracujących w kadrach. Na szczęście mamy w Polsce wielu specjalistów którzy szybko podjęli się interpretacji przepisów nowego ładu i oceny ich przydatności w kontekście prawdziwych sytuacji np. urlopu.
Urlop a nowy lad ? Wyjaśniamy
W związku ze zmianami prawnymi coraz więcej przedsiębiorców i pracowników orientuje się że wiele kwestii związanych z wypłatami, a także dodatkowymi świadczeniami nie jest do końca jasnych. Obecnie Nowy Ład wpływa na pensje pracowników etatowych w ten sposób że powinien zwiększać dochody, jakie otrzymują oni „do ręki” za wykonywaną pracę, jednak kiedy taka ulga podatkowa nam się nie należy? Niestety ale jeżeli mowa o uldze podatkowej, to nie będą mogły z niej skorzystać kobiety w ciąży. Przyszłe mamy przebywające na urlopie macierzyńskim będą musiały dopłacić różnicę związaną z ulgą podatkową. Taka sytuacja dotyczy tylko osób korzystających z ulgi dla klasy średniej, czyli realnie zarabiających w ciągu roku od 68 412 zł do 133 692 zł brutto. W przypadku kobiet które skorzystają z urlopu macierzyńskiego i przez to ich roczne przychody będą zbyt niskie do skorzystania z ulgi, będą musiały różnice pokryć przy rozliczeniu PIT.
Czy w pozostałych przypadkach urlop będzie wpływał na nasze wynagrodzenia?
Nie, z racji tego że ulga dla klasy średniej dotyczy pewnego progu wynagrodzenia rocznego inne rodzaje urlopu nie powinni w tym wypadku wpływać na fakt przyznania ulgi, lub jej ewentualnego zwrotu. Warto nadmienić, że sytuacja z interpretacją przepisów jest dynamiczna i warto śledzić jak wygląda ona na bieżąco.
Jak w mądry sposób zarządzać czasem pracy?
Rozsądne zarządzanie czasem pracy i utrzymywanie balansu między odpoczynkiem a pracą jest bardzo ważne zarówno dla naszego samopoczucia, jak i efektywności w samej pracy. Aby pozostać wypoczętym, a jednocześnie nasza efektywność w pracy utrzymywała się na wysokim poziomie warto jest modyfikować czas pracy i rejestrować najlepsze momenty, dzięki czemu będziemy mogli wybrać godziny w których pracuje nam się najbardziej efektywnie. Nie każdy musi zarządzać czasem pracy, jednak istnieją zawody, w których liczba zadań do wykonania można w ciągu dnia mnożyć dlatego w takim wypadku warto jest monitorować naszą aktywność.
W jaki sposób monitorować i nadzorować ilość czasu pracy?
Jeżeli pracujemy w wolnym zawodzie lub nasza praca nie ma określonego w umowie limitu czasu pracy to powinniśmy dany czas zapisywać. Zapisywanie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy na kartce pozwoli nam w bardzo czytelny sposób nadzorować to jak pracujemy i ile. Czas pracy i liczba samych zadań podczas niej wykonanych określa naszą efektywność. Eksperymentując z czasem pracy i wdrażając w nim przerwy, możemy podnieść jakość samej pracy co przekłada się również na zmęczenie, jakiego doznajemy po niej. Aby nie wypalić się w pracy, pamiętajmy również o regularnych przerwach, które pomogą nam odetchnąć od wykonywanych obowiązków. Ciekawą opcją dla osób pracujących w biurach są ćwiczenia, które można wykonać podczas pracy, o czym przeczytasz na: https://menworld.pl/5-cwiczen-ktore-mozesz-wykonywac-podczas-pracy.
Jeżeli chcemy jeszcze lepiej zarządzać czasem pracy skorzystajmy z aplikacji pozwalających na monitorowanie czasu pracy. Przykładem aplikacji która może nam pomóc jest inEwi.pl. Ta przejrzysta aplikacja nie tylko zapewni nam szybkie wprowadzenie naszego czasu pracy, ale również pozwoli na monitorowanie jej efektywności. Aplikacja jest rozbudowana i pozwala również składać zdalnie wnioski urlopowe w bardzo prosty i szybki sposób, co możesz sprawdzić na: wnioski urlopowe na inEwi.pl.