Jest wiele benefitów, które pracodawca może zaoferować swoim podwładnym. Duża dostępność takich rozwiązań oraz cechująca je różnorodność to czynniki sprawiające, że takie dodatki do wynagrodzenia cieszą się rosnącą popularnością. Współcześnie dla wielu polskich firm jest to standard, który pozytywnie oddziałuje na pracę poszczególnych pracowników, jak i funkcjonowanie całej organizacji. Już teraz sprawdź, jakie benefity wyróżniają się w praktyce najwyższą skutecznością, a potem zdecyduj się w nie zainwestować!
Po pierwsze – karty i bony podarunkowe
Popularną okazją, w związku z którą pracownicy otrzymują prezenty, są święta. Przed Bożym Narodzeniem, czy Wielkanocą pracodawcy coraz częściej wręczają opiewające na daną kwotę karty oraz bony podarunkowe. Dają one dużą swobodę wykorzystania. Ich realizacja jest możliwa w wielu punktach (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych) przez wyznaczony wcześniej czas.
Po drugie – karty wstępu do obiektów sportowych
Sport to zdrowie. Hasło to powinno przyświecać szczególnie wszystkim pracownikom, którzy każdego dnia spędzają kilka godzin, siedząc przy biurku. Wskazana jest im duża dawka ruchu, dlatego za ciekawą opcję mogą oni uznać nagrodę w postaci karnetu umożliwiającego wstęp na siłownię, czy na basen.
Po trzecie – dofinansowanie posiłków
W miejscu pracy spędzamy sporą część każdego dnia. Warto więc zadbać o to, aby przynosić ze sobą z domu odpowiednią ilość smacznych i pożywnych posiłków. Dzięki temu będzie można zaspokoić głód, a także zyskać energię do działania. W tym kontekście wartościowy jest benefit taki jak nowoczesna karta żywieniowa. To odpowiedź na potrzeby większości pracowników. Taka karta, doładowana na określoną kwotę, pozwala dokonywać zapłaty za zakup posiłków w wielu punktach gastronomicznych (zarówno podczas zamówień stacjonarnych, jak i składanych online). Uniwersalność tego narzędzia sprawia, że każdy pracownik może samodzielnie wybrać żywność dopasowaną do stosowanej diety oraz indywidualnych upodobań smakowych.
Po czwarte – elastyczny czas pracy oraz możliwość wyboru home-office
Dla osób, które nawet pracując na etacie, cenią sobie dużą niezależność, ciekawym benefitem będzie elastyczny, a nie narzucony z góry, czas pracy. Zwykle przejawia się to w możliwości rozpoczęcia wykonywania obowiązków zawodowych w konkretnym przedziale godzinowym (na przykład między 7.00 a 9.00). Interesującą opcją jest także udzielenie zespołowi pozwolenia na pracę w formie zdalnej.
Benefity – moc korzyści dla pracowników oraz pracodawcy! Podsumowanie
Wymienione powyżej benefity to jedynie przykłady najpopularniejszych rozwiązań o takim charakterze. Typowa jest dla nich duża różnorodność, pozwalająca na dopasowanie konkretnego narzędzia do realnych potrzeb danej osoby. Warto o tym pamiętać, ponieważ nawet najbardziej wymyślny i kosztowny benefit nie okaże się skuteczny, jeśli odbiorcy się nim nie zainteresują.
Dlaczego warto wprowadzać w przedsiębiorstwach rozsądną i atrakcyjną strategię motywowania oraz nagradzania poprzez benefity? Wiąże się to z wieloma zaletami, do których można zaliczyć między innymi: skuteczne motywowanie do pracy, możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji, wzmacnianie relacji z pracownikami, budowanie wizerunku dobrego pracodawcy, nagradzanie i docenianie sukcesów zespołu oraz zmniejszenie rotacji w firmach. Widać więc, że troska o wellbeing kadry pracowniczej to gra warta świeczki.
źródło zdjęć: freepik.com