Analiza sportowa jest traktowana coraz poważniej. Matematyka i statystyka na stałe zagościły w świecie profesjonalnego sportu. Zakres obowiązków analityka sportowego był dawniej wykonywany nieco w cieniu i za kulisami, a efekty jego pracy były widoczne jedynie w zakładach bukmacherskich. Obecnie wychodzi on na światło dzienne jako cenny i pełnoprawny zawód. Analitycy sportowi często występują w branżowych mediach w roli ekspertów, a także dzielą się swoją wiedzą w social mediach. To od nich zależą wysokości kursów na dane wydarzenie, a ich wiedza, doświadczenie, zdolność kojarzenia faktów i umiejętności analitycznych determinują faworytów konkretnego spotkania i jego ryzyko. Analityk sportowy – jak się nim stać, czym się zajmuje i ile zarabia osoba na tym stanowisku?
Bum na bukmacherkę sportową
Bukmacherskie zakłady sportowe rozwijają się w Polsce bardzo dynamicznie. Aktualnie działa w naszym kraju ponad 20 legalnych bukmacherów z licencją od Ministra Finansów, upoważniającą do prowadzenia zakładów wzajemnych. Z roku na rok operatorów przybywa, tak samo jak przybywa graczy obstawiających wyniki wydarzeń sportowych i nie tylko. Powstają coraz to nowe blogi i fora z typami i poradami dla obstawiających zakłady. Coraz więcej bukmacherów udostępnia dodatkowo swoje aplikacje mobilne, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę i komfort obstawiania. Ranking najlepszych aplikacji z zakładami wzajemnymi można znaleźć pod adresem https://najlepszeaplikacjebukmacherskie.pl/. Firmy bukmacherskie mocno angażują się we wspieranie rozwoju polskiego sportu, sponsorując polskie kluby i zawodników, a także organizując różne imprezy sportowe. Branża zakładów sportowych w Polsce ma się świetnie i nic nie zapowiada, żeby miało się to nagle zmienić. Wraz z rozwojem rynku zakładów sportowych pojawiły się nowe zawody, między innymi analityk sportowy. Czym się zajmuje osoba na tym stanowisku, jak nim zostać i ile zarabia?Analityk sportowy – jak nim zostać?
Predyspozycje do pracy analityka sportowego to sportowa intuicja, dostrzeganie szczegółów, doskonała percepcja, kojarzenie faktów i umiejętność analitycznego myślenia. Najważniejszymi cechami dobrego analityka są analityczny umysł, spostrzegawczość, szeroka wiedza o sporcie, wysoka odporność na stres oraz etyka pracy i chęć rozwoju. Analizując dane pod kątem ustalenia kursu na dane wydarzenie trzeba wykazać się umiejętnością wyciągania trafnych wniosków i dostrzegania najmniejszych drobiazgów. Analityk sportowy dysponujący bogatą wiedzą na temat danego sportu może wyłapać czynniki, których system nie wychwyci i ustalić kurs jeszcze bardziej precyzyjnie. Warto zatem śledzić bieżące nowinki i doniesienia ze świata konkretnej dyscypliny sportowej. Pracując przy wydarzeniu rozgrywanym w czasie rzeczywistym, analityk działa pod wyjątkową presją. Musi na bieżąco dokonywać analizy sytuacji, reagować na zmiany i korygować kurs według zachodzących okoliczności. Wymagane są tu precyzja, opanowanie i skupienie. Nie istnieją żadne konkretne studia dla analityków sportowych, do poszerzania wiedzy mogą posłużyć kursy dostępne w Internecie, prowadzone przez uznanych ekspertów.
Analityk sportowy – czym się zajmuje?
Analityk sportowy, czyli oddsmaker, odds compiler lub trader, to osoba dostarczająca kursy bukmacherskie na podstawie wnikliwej analizy statystyczno-matematycznej. Jest też odpowiedzialny za proces powstawania oferty bukmacherskiej oraz jej nadzorowanie. Jego główne zadanie to oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia danego wyniku konkretnego zdarzenia, określenie kursów bukmacherskich na dane wydarzenie i kontrola nad kursami ze źródeł zewnętrznych. Analitycy sportowi kontrolują także ryzyko związane z przyjmowaniem zakładów bukmacherskich, poprzez monitorowanie historii graczy, stawek oraz limitów. Obsługują też oni zaawansowane systemy analityczne oparte na statystyce. Stanowisko analityka czasem nie ma stałych godzin pracy, często pracują oni 24/7, w weekendy, święta, a nawet w nocy. Ich grafik często determinuje kalendarz sportowy. Ten zawód może być dobrym pomysłem na zarabianie w domu; wymaga tylko umiejętności analitycznych, aktualnych informacji i ciągłego skupiania uwagi na wszystkich szczegółach życia sportowego. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, czym się zajmuje analityk sportowy – tworzeniem kursów.
Jak analityk sportowy ustala kurs?
Oddsmaker przed wystawieniem kursu na dane wydarzenie musi przeanalizować formę obu drużyn lub zawodników, czyli ostatnie wyniki i pozycję w tabeli, a także historię ich bezpośrednich pojedynków. Powinien sprawdzić też informacje o kontuzjach, absencjach, atmosferze w drużynie i wydarzeniach okołosportowych. Nie może też zapominać o pozostałych okolicznościach, jak fakt kto jest gospodarzem czy jakie będą warunki atmosferyczne. Do tego dochodzi zdolność nadawania właściwej wagi konkretnym informacjom. Analityk sportowy z pomocą rachunku prawdopodobieństwa i analizy statystycznej szacuje procentowe szanse na zwycięstwo danej drużyny lub zawodnika. Na tej podstawie tworzony jest ostateczny kurs na dane wydarzenie, dostępny w ofercie bukmachera. Następnie na kurs nakładana jest marża bukmacherska, czyli kilkuprocentowa prowizja. Większość ofert generuje specjalistyczne oprogramowanie z zapisanym algorytmem, który tworzy kursy. Wymagają one jednak weryfikacji analityka sportowego.
Materiał zewnętrzny