Poszukujesz narzędzia, które pomoże Ci zapanować nad rosnącym chaosem, a może niesubordynacją w firmie? A może od początku jej istnienia chcesz propagować dobre nawyki? W każdym przypadku warto zastanowić się, czy system rejestracji czasu pracy nie powinien przejść w domenę elektroniki.
System rejestracji czasu pracy – tradycyjny czy elektroniczny?
Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy przyzwyczajeni są zwykle do list obecności. Te jednak nie są zbyt praktyczne, jako że papier może łatwo zginąć lub ulec uszkodzeniu. Coraz popularniejszą opcją jest zamontowanie elektronicznego systemu rejestracji czasu pracy, opierającego się na znajdujących się w okolicy wejścia czytnikach. Indywidualne klucze pracowników umożliwiają dodatkowo kontrolę dostępu.
Elektroniczny system rejestracji czasu pracy – dodatkowe korzyści
Decydując się na elektroniczny system rejestracji czasu pracy wprowadzisz do swojego zakładu nową jakość pracy. Twoi podwładni szybko dostosują się do nowych warunków i poprawią swoją punktualność, wiedząc, że komputer trudno jest oszukać, a dyskutować z nim się nie da. Ponadto, ci ambitniejsi dodatkowo się przyłożą, ponieważ będą mieli pewność, że ich praca po godzinach nie zostanie zapomniana. A wszystko to – automatycznie, bez obciążania Twojej pamięci!
Jakich urządzeń wymaga system rejestracji czasu pracy?
W podstawowym wariancie wystarczą tylko dwa – jedno to rejestrator, a drugie – komputer. W praktyce jednak zależy to od specyfiki Twojej firmy – np. jeśli w budynku jest wiele wyjść, warto zamontować czytnik przy każdym z nich. Jaki? Rejestratory oferowane np. w ofercie sklepu internetowego https://trigorcp.pl pozwalają, zależnie od modelu, na kilka możliwości. Wśród typowych znajdzie się podanie zestawu ID+PIN, czy użycie indywidualnej karty (lub breloka) elektronicznej, natomiast do budynków, w których wymagane są większe zabezpieczenia (a zwłaszcza jeśli identyfikator służy jednocześnie jako klucz), wykorzystać możesz skan odcisku palca lub system rozpoznawania twarzy.
Wybierz użyteczne oprogramowanie
Żaden system rejestracji czasu pracy nie jest kompletny bez oprogramowania, które przeanalizuje dane. Warto, by poza zwykłym rejestrowaniem godzin wejścia i wyjście program taki potrafił zliczać godziny – w tym nadliczbowe lub nocne, obsługiwał różne rodzaje nieobecności, np. urlopy, czy zwolnienia lekarskie, oraz mógł na koniec wyznaczonego okresu wygenerować odpowiedni raport czasu pracy.