Wózki widłowe są najważniejszym elementem każdego magazynu, zakładu lub hali magazynowej. Mają one niewątpliwie wiele zalet, jednak – jak niemal każdy sprzęt tego typu – mogą stanowić zagrożenie w miejscu pracy. O czym pamiętać, by móc bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez wózki widłowe? Co powinno charakteryzować nowoczesne wózki widłowe? Odpowiadamy poniżej!
- Wózek widłowy – podstawowe informacje
- Bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji
- BHP – wózki widłowe
- Znaczenie odpowiedniej organizacji przestrzeni pracy
Wózek widłowy powinien być zaprojektowany i wyposażony w funkcje bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko wypadków i obrażeń.
Wózek widłowy – podstawowe informacje
Wózki widłowe pozwalają łatwo przenosić ciężkie towary w trudno dostępnych miejscach. Kupno wózka widłowego ułatwia wszystkie prace, które wiążą się z magazynowaniem oraz przenoszeniem produktów o dużych gabarytach. Szeroki zakres różnych typów wózków (np. wózki widłowe spalinowe, elektryczne wózki widłowe) pozwala na dostosowanie ich użycia do każdych warunków, od małego magazynu aż do wielkopowierzchniowej stoczni. Bogate wyposażenie oraz uniwersalność w doborze osprzętu do wózków najlepszych producentów pozwala na pracę wózka ze standardowymi widłami, ale też szerokim zestawem akcesoriów.
Bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji
Systemy stabilizujące, hamulce, oświetlenie robocze i sygnalizatory dźwiękowe to niektóre z funkcji, które powinny być dostępne w dobrym wózku widłowym. Bezpieczeństwo operatora i innych pracowników powinno być priorytetem w trakcie wybierania wózka widłowego.
Trwałość i niezawodność są kolejnymi ważnymi cechami, na które warto zwracać uwagę. Wózek widłowy powinien być solidnie zbudowany oraz zrobiony z wysokiej jakości materiałów zapewniających długą żywotność. Codzienne operacje magazynowe mogą być wymagające i intensywne, dlatego wózek musi wytrzymać ciężkie warunki pracy. Dobra jakość konstrukcji i komponentów minimalizuje potrzebę częstych napraw.
Do prac przy obsłudze wózka trzeba zakładać dopasowaną, przylegającą do ciała roboczą odzież (powinna być dostosowana do danej pory roku). Trzeba też mieć pełne buty z podeszwą antypoślizgową oraz podnoskiem, który chroni palce stóp. W trakcie pracy trzeba też używać ochronnego hełmu, jeżeli występuje zagrożenie urazem głowy.
Książka albo inaczej księga rewizyjna UDT jest dokumentem, który musi posiadać każdy wózek widłowy. Znajdują się w niej najważniejsze dane techniczne urządzenia oraz zbiór informacji dostarczające wiedzy o stanie technicznym wózka. Aby móc obsługiwać wózki widłowe, potrzebne jest zdobycie zaświadczenia kwalifikacyjnego, które wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Takie zaświadczenie wydaje się osobom, które podeszły do egzaminu państwowego oraz zdały go z wynikiem pozytywnym.
BHP – wózki widłowe
Poniższe przypomnienia mogą pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa operatorów:
- parkowanie wózka w bezpiecznym i przeznaczonym do tego miejscu;
- poruszanie się tylko po wyznaczonych drogach transportowych;
- redukowanie prędkości w zakrętach, przy skrzyżowaniach i w pobliżu innych wózków;
- wykonywanie wszystkich operacji w pozycji siedzącej;
- pobieranie ładunku możliwie blisko czoła wideł;
- wyznaczenie obszaru pracy wózka (barierki, taśmy ostrzegawcze);
- sprawdzanie wytrzymałości i zabezpieczenia ramp i pomostów, na które ma wjechać wózek;
- uważanie na pieszych poruszających się po magazynie.
Poruszając się wózkiem, trzeba pamiętać przede wszystkim o umieszczeniu wideł w prawidłowej pozycji transportowej (ok. 10–20 cm nad ziemią) i odchyleniu masztu pojazdu do tyłu. Zabrania się poruszania wózkiem, który ma uniesione widły, bez względu na to czy dotyczy to jazdy z ładunkiem, czy bez niego.
Znaczenie odpowiedniej organizacji przestrzeni pracy
By zapewnić bezpieczeństwo osobom pieszym, które wykonują zadania w strefach, do których drogi wózków podnośnikowych przylegają, zaleca się oddzielenie tych stref od stref ruchu wózków. W przypadku obszarów, do których ruch wózków podnośnikowych jest dopuszczalny, np. strefa kompletacji zamówień produktów, gdzie drogi wózków przecinają się albo są wspólne z ciągami pieszymi, nie ma możliwości stałego oznakowania stref bezpieczeństwa dla pieszych. W tego typu miejscach oznacza się strefy bezpieczeństwa bezpośrednio wokół wózka podnośnikowego poprzez wyświetlanie linii na posadzce danego pomieszczenia. Zalety stosowania stref bezpieczeństwa to wyraźne wizualizowanie strefy niebezpiecznej wokół wózka, poprawa komfortu pracy i zmniejszenie sytuacji bezpośredniego zagrożenia ryzyka wypadku.
Operator wózka widłowego musi pamiętać o bezpieczeństwie podczas pracy z wózkami widłowymi. Ciągłe doskonalenie praktyk bezpieczeństwa i inwestycja w edukację pracowników są ważne i nie można ich lekceważyć. W końcu odpowiedzialne i bezpieczne środowisko pracy oznacza nie tylko maksymalną wydajność, ale także dbanie o zdrowie, które jest najważniejsze.