Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Co to jest umowa B2B? Jakie są jej zalety?

utworzone przez | lis 23, 2023 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Umowa B2B staje się w Polsce coraz popularniejsza. Podjęcie współpracy na jej zasadach niesie za sobą różne możliwości. Warto jednak zadbać, by kontrakt zabezpieczał obie strony i był dla nich w pełni korzystny. B2B zapewnia sporo korzyści, ale ma też swoje wady. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej!

  1. Umowa B2B – podstawowe informacje dot. wykonywania pracy określonego rodzaju
  2. Kto często podejmuje ten rodzaj współpracy?
  3. Dlaczego wiele osób decyduje się na umowę B2B?
  4. Jakie są zalety i wady wykonywania pracy w ramach B2B?

Zatrudniony na umowę B2B jest zobowiązany sam opłacać składki i podatki, a otrzymane wynagrodzenie za pracę jest zawsze kwotą netto.

Umowa B2B – podstawowe informacje dot. wykonywania pracy określonego rodzaju

B2B jest skrótem od business to business. Umowę o współpracę B2B zawiera się między dwoma podmiotami gospodarczymi. Kontrakt zazwyczaj jest podpisywany przez przedsiębiorcę, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i przedstawiciela innej firmy. Tego typu umowa opiera się na przepisach kodeksu cywilnego, co oznacza, że usługodawca nie ma obowiązków i praw, które wynikają z kodeksu pracy. Z drugiej strony music stosować się do zapisów zawartych w kontrakcie.
Ten typ współpracy wymaga samozatrudnienia, dlatego osoba, która decyduje się na podpisanie kontraktu B2B, nie jest pracownikiem a przedsiębiorcą świadczącym usługi na rzecz innego gospodarczego podmiotu. Stąd też wymóg konieczny stanowi prowadzenie własnej firmy oraz pełna odpowiedzialność za realizację zleceń.
Jak wyglądają ubezpieczenia społeczne przy współpracy B2B? Musisz odprowadzać do ZUS składki na ubezpieczenie, a do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Musisz też prowadzić księgowość.

Kto często podejmuje ten rodzaj współpracy?

Umowa B2B jest jedną z umów cywilnoprawnych, cieszących się sporym zainteresowaniem przedsiębiorców. Zazwyczaj tego rodzaju umowa przybiera formę umowy zlecenia, rzadziej, umowy o dzieło, dlatego też strony umowy określa się jako zleceniodawcę (spółka, firma, inna osoba prawna) i zleceniobiorcę, czyli samozatrudnionego.
Samozatrudnienie przeważnie jest spotykane w branży IT. Informatycy podpisują kontrakty z taką ilością przedsiębiorców, by móc im komfortowo świadczyć swoje usługi. Sprawia to, że sami mogą ustalać, z iloma osobami współpracują. Pozwala to na uzyskanie większych dochodów. Trzeba jednak pamiętać, że warunek konieczny stanowi brak zapisu w umowie o zakazie konkurencji. Z tego typu kontraktu chętnie korzystają także copywriterzy, tłumacze i graficy.

Dlaczego wiele osób decyduje się na umowę B2B?

Współpraca w ramach B2B wiąże się z pewnymi obowiązkami, jednak zapewnia więcej swobody w działaniu od zatrudnienia na umowie o pracę. Jest to głównie możliwość realizowania powierzonych obowiązków w dowolnym miejscu oraz czasie. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie elastyczność i niezależność w realizacji określonych działań oraz zadań. Warto też pamiętać, że działalność na podstawie B2B wymaga samodyscypliny, odpowiedzialności i właściwego zarządzania czasem. Są to bardzo ważne elementy, bez których trudno o sprawnie działający biznes.

Jakie są zalety i wady wykonywania pracy w ramach B2B?

Często można usłyszeć, że w ramach umowy B2B, znanej też jako kontrakt B2B, pracownik może zarobić o wiele większe pieniądze. Z kolei pracodawca unika wysokich kosztów zatrudniania pracownika. W 2023 roku to wszystko nadal jest prawdą. Stale rosnące koszty związane z zatrudnieniem powodują, że coraz większa liczba osób zawiera tego typu kontrakty albo nawet decyduje się na przejście z umowy o pracę na umowę B2B u tego samego pracodawcy! Są również sektory, w których tego typu forma współpracy jest dominująca (np. branża IT). Jednak czy zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną (B2B), będzie oznaczać same korzyści i żadnych wad?
Trzeba mieć na uwadze, że umowa B2B wiąże się z wieloma różnymi konsekwencjami, które powinno się brać pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy. Wielu pracowników jest kuszonych wysokim wynagrodzeniem, jednak zapominają oni o minusach tego typu współpracy.
Największą zaletą B2B są wyższe zarobki. Na podstawie umowy B2B można liczyć na wyższe wynagrodzenie samozatrudnionego. Osoba, z którą podpisuje się zobowiązanie o świadczeniu usługi, nie musi odprowadzać obowiązkowych składek. Kolejna zaleta to elastyczność, która odnosi się do miejsca i czasu, a także wykonywania swoich obowiązków. Oprócz tego zapewnia to także możliwość współpracowania z kilkoma przedsiębiorcami naraz. Bycie samozatrudnionym cechuje także brak kontroli przełożonych, co skutkuje samodzielnym realizowaniem powierzonych zadań. Osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, decyduje też o sposobie opodatkowania swojej firmy. Wydatki ponoszone w związku z prowadzeniem własnej firmy można zaliczać do kosztów, obniżając tym samym wysokość podatków. Kolejna zaleta to możliwość odliczania VAT od produktów i usług, które są przeznaczone na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
A co z minusami B2B? Pierwszym minusem jest szereg formalności, które trzeba dopełnić w trakcie zakładania i późniejszego prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kolejny minus to brak przywilejów pracowniczych, np. urlopu. Istotne jest także pilnowanie terminów, które są związane z odprowadzaniem składek do ZUS.

Materiał zewnętrzny

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie