Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Praca policjanta wiąże się z wielkim stresem i codzienną odpowiedzialnością. Mimo to każdego roku pojawia się bardzo wiele nowych kandydatów gotowych do podjęcia pracy w Policji.

Wiele osób skuszą również zarobki, które wraz z postępującą karierą w Policji są coraz wyższe. O zarobkach w Policji możecie przeczytać więcej tutaj.

W tym artykule dowiecie się jak wyglądają wszystkie egzaminy na policjanta. Zapraszamy do lektury!

Jaki powinien być wzorowy policjant?

Przed przystąpieniem do rekrutacji warto wiedzieć, że nie każdy nadaje się do pracy w Policji i to nie jest nic złego. Profil psychologiczny dobrego policjanta obejmuje bardzo wiele punktów i nie każdy może się doskonale w niego wpisać

Mimo to, niewielu istnieje ludzi którzy w 100% odpowiadają wymaganiom, ale zawsze podczas rekrutacji bierze się pod uwagę predyspozycje psycholologiczne kandydata oraz nabytego przez niego umiejętności.

Odpowiednia kondycja fizyczna oraz zakres wiedzy z niezbędnych dziedzin są kolejnymi z ważnych wymagań. Obie zostaną zbadane i ocenione podczas egzaminów do Policji.

Jak wyglądają testy do Policji? Krok po kroku

Testy do Policji nie zmieniły swojej formuły od bardzo wielu lat. Warto jednak zauważyć, że spadająca kondycja fizyczna społeczeństwa odbiła się na poziomie testu fizycznego do Policji, gdyż większość z kandydatów nie była w stanie sprostać poprzednim wymaganiom.

Każdy egzamin do Policji składa się z 4 następujących etapów:

TSF (Test Sprawności Fizycznej)
Kandydaci muszą ukończyć przygotowany tor przeszkód z ćwiczeniami w czasie poniżej 1 minuty i 41 sekund. Im niższy wynik tym większą liczbę punktów można otrzymać. Podczas egzaminu można spodziewać się następujących ćwiczeń – bieg wahadłowy po kopercie, przewroty, rzuty piłką lekarską, brzuszki, skoki przez kozła, przenoszenie ciężkiego 28-kilogramowego manekina.

TWO (Test Wiedzy Ogólnej)
Egzamin z wiedzy obejmuje wiele pytań ogólnych mogących dotyczyć ustaw, ogólnie pojętego prawa oraz organizacji państwa polskiego. Sam arkusz zawiera 40 pytań A,B,C lub D na którego rozwiązanie mamy dokładnie 40 minut.

Testy psychologiczne
Nie ma co ukrywać, to zdecydowanie najtrudniejsza część egzaminu to Policji. Praktycznie nie ma możliwości przygotowania się do niego i między innymi dlatego bardzo wielu kandydatów uzyskuje niską ilość punktów na tym etapie.

Test psychologiczny obejmuje 3 osobne etapy – test na inteligencję, test psychologiczny oraz rozmowę z psychologiem.

Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w zamkniętej sali. Komisja składa się dwóch policjantów, którzy są doświadczeni w przesłuchiwaniu świadków. Towarzyszy im jeszcze psycholog policyjny przyglądający się procesowi oraz reakcjom kandydata. Podczas tego etapu liczy się przede wszystkim wytrzymałość na stres.