Praca biurowa kojarzy się głównie z wysiłkiem intelektualnym – godziny spędzone na analizach, rozmowach i wymianie maili są jednak wyzwaniem nie tylko dla mózgu, ale też dla ciała. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, które można znacznie zniwelować stosując odpowiednie wyposażenie. Ergonomiczne fotele biurowe pozwalają odciążyć najbardziej narażone strefy – przede wszystkim odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, ale takżę manipulujące klawiaturą i myszą dłonie oraz nadgarstki.
Czy mebel może poprawić wyniki pracownika?
Pracodawcy chętnie inwestują w oprogramowanie i profesjonalne szkolenia branżowe, bo nie mają wątpliwości, że w bezpośredni sposób przełoży się to na osiągane wyniki. Obiekcje pojawiają się jednak, gdy trzeba zmodernizować samo stanowisko, przy którym dana osoba spędza każdego dnia 8, a czasami nawet więcej godzin. Czy fotele biurowe, na jakich siedzi pracownik, naprawdę tak mocno wpływają na jego efektywność? Długotrwałe utrzymywanie niewygodnej pozycji skutkuje kumulowaniem się napięć mięśniowych, co w konsekwencji pogarsza zdolności kognitywne. Ciało i umysł są w końcu w pełni od siebie zależne, więc dyskomfort fizyczny szybko przekłada się na problemy z koncentracją.
Ergonomiczne fotele biurowe pozwalają więc odciążyć wszystkie kluczowe rejony – regulacja odcinka lędźwiowego zapewnia utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji, podłokietniki wspierają ramiona i nadgarstki, z kolei zagłówek zapobiega bólom w rejonie szyi i karku. Odprężone mięśnie przestają wtedy przeszkadzać w pracy, dzięki czemu można w pełni skupić się na obowiązkach. Należy przy tym pamiętać, że dla osiągnięcia odpowiednich efektów konieczne jest prawidłowe dopasowanie mebla do wzrostu i wagi. W większości biur znajdą się zarówno osoby bardzo wysokie, jak też te mniejszej postury. Obecnie nawet najtańsze fotele biurowe posiadają możliwość regulacji, jednak jej zakres niestety nie zawsze obejmuje wszystkich użytkowników. Lepszym wyborem będą meble wyższej klasy, które oferują ten sam model kilku rozmiarach, aby w pełni dostosować się do potrzeb każdej osoby.
Dlaczego w dobrze urządzonym biurze pracuje się efektywniej?
Wspomniana wyżej wygoda i ergonomia jest oczywiście kluczowym aspektem, ale warto zwrócić uwagę również na kwestie wizualne. W wielu branżach klientów przyjmuje się bezpośrednio w firmie, a wtedy fotele biurowe pełnią dodatkowo funkcję reprezentacyjną. Inwestycja w kultowe modele, których design przyciąga uwagę, może dodatkowo wpłynąć na pewność siebie u pracowników spotykających się z kontrahentami. Prestiż płynący z obecności w dobrze wyposażonym biurze jest istotny dla wielu osób, co pokazały czasy pandemii – praca zdalna okazała się kłopotliwa nie tylko ze względu na problemy w komunikacji, ale także przez brak odpowiednich warunków w domach i mieszkaniach. Fotele biurowe są jednym z powodów, dla których ludzie chętnie wracają do firmy. Liczy się nie tylko wygoda, ale również eleganckie otoczenie, zachęcające do pełnego skupienia na dążeniu do celu.