Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Co należy do obowiązków opiekunek seniorów?

Praca dla opiekunek w Niemczech to zajęcie bardzo wymagające, a kobiety które się go podejmują, muszą wykazać się ogromną odpornością zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Niemieckie społeczeństwo starzeje się w bardzo dużym tempie, dlatego też zapotrzebowanie na opiekunki również jest bardzo wysokie. Opiekunka stanie przed zadaniem otoczenia opieką osoby starszej, nierzadko schorowanej czy nawet niesamodzielnej lub przykutej do łóżka. W związku z tym do jej obowiązków należą:

  • prowadzenie domu, a więc wszystkie codzienne czynności, takie jak gotowanie, pranie i sprzątanie;
  • pilnowanie diety oraz przyjmowania leków przez seniora,
  • robienie zakupów oraz realizowanie recept w aptekach;
  • pomoc w korzystaniu z łazienki i toalety;
  • zawożenie seniora do przychodni lekarskiej lub w inne miejsca, w których powinien lub chce się znaleźć;
  • utrzymywania towarzystwa, np. podczas spacerów.

Niektóre opiekunki staną również przed zadaniem zmiany opatrunków lub podłączania kroplówki. Nie jest to jednak regułą, bowiem wśród niemieckich seniorów powszechne jest również korzystanie z usług pielęgniarek.

Co powinna umieć opiekunka?

Opieka nad osobami starszymi to bardzo ciężka praca, która wymaga doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Opiekunka musi cechować się wytrzymałością fizyczną, bowiem przez cały czas musi wykonywać wymagające domowe obowiązki, a nierzadko również pomagać seniorowi w przemieszczaniu się mieszkaniu lub domu. Oprócz tego musi posiadać również odpowiednie cechy charakteru i osobowości. Opiekunka powinna

  • być osobą wzbudzającą zaufanie podopiecznego oraz jego rodziny;
  • wykazywać się empatią i zrozumieniem drugiego człowieka;
  • mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów;
  • pomimo zaangażowania w pracę zachować dystans emocjonalny, który pozwoli jej profesjonalnie podchodzić do pracy.

Bardzo cenną umiejętnością jest też znajomość języka niemieckiego, która pozwoli bez problemów kontaktować się z podopiecznym, rozumieć jego potrzeby i spełniać je. Bardzo często niezbędne jest też posiadanie prawa jazdy.

Wybierz odpowiednią ofertę pracy dla opiekunki

Wybierając ofertę pracy dla opiekunki, pamiętaj o tym, by bardzo szczegółowo przedstawić swoje kompetencje. Profesjonalne firmy dopasowują doświadczenie opiekunek do potrzeb swoich podopiecznych, tak aby czuli się oni bezpiecznie i mieli zapewnioną niezbędną opiekę. Tak działa firma Konik – opiekunka osób starszych w Niemczech może liczyć na dogodne warunki pracy, dostosowane do jej umiejętności i doświadczenia.