Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Jak przygotować się do rozmowy o wynagrodzeniu podczas rekrutacji?

utworzone przez | gru 3, 2019 | Jak szukać pracy

Pytanie o oczekiwania finansowe to jedna z tych kwestii, która na pewno zostanie poruszona podczas rekrutacji. Jeśli więc jest to „pytanie pewniak” warto już przed spotkaniem przygotować sobie na nie odpowiedź. Jak to zrobić? Podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Sprawdź, ile zarabia się na podobnych stanowiskach
W tym celu możesz skorzystać z takich stron jak www.wynagrodzenia.pl, www.pensjometr.pl. Weź pod uwagę również branżę, wielkość firmy czy miejscowość – te kryteria mają duży wpływ na wynagrodzenia oferowane przez firmy. Nie skupiaj się tylko na poszukiwaniach w sieci. Masz znajomych, którzy w ostatnich miesiącach brali udział w rekrutacjach? Wymieńcie się spostrzeżeniami!

Ustal wysokość minimalnego wynagrodzenia
Zanim przystąpisz do negocjacji wynagrodzenia z nowym pracodawcą zastanów się, jakie są Twoje minimalne oczekiwania finansowe. Pomyśl o tym, ile teraz zarabiasz, jakie masz koszty utrzymania. Weź też pod uwagę to, czy wraz ze zmianą miejsca pracy nie pojawią się dodatkowe wydatki – na przykład na benzynę czy bilet miesięczny, jeśli siedziba firmy znajduje się dalej od Twojego miejsca zamieszkania.

Poznaj system premiowy pracodawcy
W zależności od stanowiska, wynagrodzenie może składać się z różnych elementów, w tym prowizji czy premii – na przykład w przypadku stanowiska sprzedawcy. Część z tych informacji możesz znaleźć w ogłoszeniu rekrutacyjnym, natomiast pamiętaj, aby doprecyzować na rozmowie rekrutacyjnej jak taki system jest skonstruowany.

Poszukaj informacji o dodatkach
Sprawdź, jakie dodatki pozapłacowe oferuje Twój potencjalny pracodawca. Informacje te najczęściej publikowane są ogłoszeniu, ale również na stronie internetowej pracodawcy. Najczęściej spotykane dodatki w dużych firmach to prywatna opieka zdrowotna, ubezpieczenie grupowe czy karta multisport. Coraz częściej, firmy proponują szeroki wachlarz dodatków np.:

  • dofinansowanie studiów, kursów i szkoleń
  • bezpłatne posiłki, owoce w biurze
  • dodatkowe dni wolne w roku
  • możliwość pracy zdalnej
  • darmowe produkty firmy
  • możliwość pracy zdalnej
  • samochód służbowy
  • miejsce parkingowe
  • bony towarowe

Może się zdarzyć, że lista tych świadczeń pozapłacowych będzie na tyle atrakcyjna, że zrekompensuje Ci niższe wynagrodzenie. Warto więc sprawdzić co oferuje firma w tym aspekcie.

Pokaż otwartość na negocjacje
Kiedy masz już wiedzę o dodatkach, systemach premiowych, zarobkach na podobnych stanowiskach i ustaliłeś/aś wysokość minimalnego wynagrodzenia – wiesz jak odpowiedzieć na to najtrudniejsze pytanie! Pamiętaj jednak, że bardzo często Twój przyszły pracodawca będzie chciał negocjować stawkę, dlatego dobrą praktyką jest wyjście od nieznacznie wyższej kwoty (np. 10-15% większej).

Do rekrutacji, gotowi, start!
Pamiętaj, pytanie o Twoje oczekiwania finansowe może pojawić się już w trakcie pierwszego wywiadu telefonicznego, dlatego nie zostawiaj swoich przemyśleń na ostatnią chwilę! Bierzesz udział w rekrutacji? Już dziś pomyśl nie tylko o tym czego oczekujesz od nowej pracy, jakie zadania chcesz wykonywać, ale również o tym na jakim wynagrodzeniu Ci zależy.

Powodzenia!

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie