Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Jak uzyskać ulgi podatkowe pracując w Niemczech?

utworzone przez | lut 26, 2024 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Wielu Polaków decyduje się na pracę za granicą, ze względu na wyższe zarobki, inne warunki życia, lub też ze względu na posiadanie rodziny w innym kraju. Tego typu emigracja nie jest praktyką nową, ludzie od zawsze wyjeżdżali pracować do innych krajów, szczególnie w celach zarobkowych. Teraz staje się to coraz popularniejsze ze względu na możliwości, jakie daje chociażby członkostwo Polski w Unii Europejskiej, a także stale rosnącą inflację, która sprawia, że wizja pracy za granicą staje się w naszych oczach bardziej atrakcyjna.

Jedną z najczęstszych destynacji w emigracji zarobkowej jest nasz zachodni sąsiad, czyli Niemcy. Szczególnie opłacalne w Niemczech są prace budowlane, na które decydują się nie tylko osoby prywatne, ale także właściciele przedsiębiorstw i firm budowlanych, dlatego w tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty związane z podatkami, o których trzeba pamiętać decydując się na poszukiwanie pracy w tym kraju lub nawiązywanie współpracy z pochodzącymi z niego zleceniodawcami.

Jak uzyskać ulgi podatkowe w Niemczech

Decydując się na wykonywanie pracy w jakimkolwiek kraju, szczególnie innym niż ojczysty, bardzo ważne jest, aby poznać zasady działania i wysokości podatków, a także możliwe, legalne sposoby uzyskania zwolnienia z ich płacenia.

W Niemczech obowiązuje podatek od wykonywania usług budowlanych, tak zwany Bauabzugsteuer. Jest on równy 15% wartości wykonanej usługi. Podatek zostaje potrącony przez zleceniodawcę, który następnie odprowadza go do urzędu skarbowego. Oznacza to więc, że wykonawca otrzyma jedynie 85% kwoty należnej mu za wykonanie usługi budowlanej (tak więc między innymi przy budowie, konserwacji, naprawie czy wykończeniu budynku) na terenie Niemiec.

Zagraniczni przedsiębiorcy (czyli między innymi pochodzący z Polski) mają jednak możliwość uzyskania zwolnienia z płacenia tego podatku. Freistellungsbescheinigung zum Steuerabzug bei Bauleistungen, czyli w wolnym tłumaczeniu „Zaświadczenie o zwolnieniu z podatku za roboty budowlane”, w skrócie Freistellung, można uzyskać po uprzednim złożeniu pisma w odpowiednim, niemieckim urzędzie skarbowym.

Polscy przedsiębiorcy powinni składać wnioski do jednego z czterech urzędów, zależnie od nazwy przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwom, których nazwa rozpoczyna się na literę od A do G odpowiada Urząd w Hameln, od litery H do L Urząd skarbowy w Oranienburg, od litery od M do R urząd w Cottbus, natomiast od S do Ź, urząd skarbowy w Nördlingen. Po przedstawieniu zleceniodawcy zaświadczenia, wykonawca może otrzymać całą należną kwotą, zamiast kwoty pomniejszonej o 15%.

W przypadku popełnienia błędu i braku uwzględnienia Freistellung podczas podpisywania umowy między stronami, można ubiegać się także o zwrot podatku. Jeżeli Niemiecki Urząd Skarbowy rzeczywiście wcześniej przyznał prawo do ulgi podatkowej na czas obowiązywania umowy o wykonanie pracy, wykonawcy należy się zwrot pobranych 15%.

Jak rozliczyć podatek za pracę w Niemczech?

Kolejną kluczową i niekoniecznie oczywistą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę decydując się na pracę u naszego sąsiada są rozliczenia podatkowe z Niemiec.

Istnieją dwa główne rodzaje rozliczeń podatkowych w Niemczech, ograniczone i nieograniczone

Rozliczenie podatkowe ograniczone – przysługuje osobom, które pracowały w Niemczech do 183 dni, a ich opodatkowany przychód nie wynosi więcej niż 90% całkowitego przychodu. Ograniczone rozliczenie podatkowe niestety nie pozwala na skorzystanie z żadnych ulg podatkowych, ani na wspólne rozliczenie się z partnerem (mężem lub żoną).

Rozliczenie podatkowe nieograniczone – w taki sposób rozliczą się osoby, które pracowały w Niemczech przez okres powyżej 183 dni. Dla takich pracowników możliwe jest uzyskanie różnych ulg podatkowych i zwrotów podatku, na przykład z tytułu kosztów utrzymania, wynajmu mieszkania lub dojazdu do pracy. Jeżeli więc przewidujesz, że będziesz pracował w Niemczech przez dłuższy czas, warto zostawiać wszelkie paragony lub faktury, by móc następnie bez problemu udokumentować swoje codzienne wydatki.

Jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia podatkowego w Niemczech?

Aby móc ubiegać się o zwrot podatku za pracę wykonaną na terenie Niemiec, potrzebujesz przede wszystkim:

  • Dokumentu potwierdzającego tożsamość (Dowód osobisty lub paszport)
  • Lohnsteuerbescheinigung – karta podatkowa zawierająca informacje na temat zarobku lub Abrechnung, czyli potwierdzenie wypłaty za ostatni miesiąc roku podatkowego.
  • Zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce
  • Dokumenty potwierdzające regularne ponoszenie kosztów związanych z pracą na terenie Niemiec, jak na przykład potwierdzenie opłaty za wynajem mieszkania lub bilety za transport publliczny

Kto musi rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym i ile czeka się na decyzję?

Na decyzję o przyznaniu zwrotu podatku czeka się około 3 do 6 miesięcy od złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Wielu ludzi nie ma obowiązku rozliczania się z podatków, jest to jednak wymagane od:

  • emerytów i rencistów
  • osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie Niemiec
  • beneficjentów świadczeń socjalnych
  • osób z nadanym steuernummer lub steuerfreibetrag
  • osób z trzecią lub szóstą klasą podatkową

Materiał zewnętrzny

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie