Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Jak wygląda kierowanie własną szkołą językową?

utworzone przez | kwi 21, 2022 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Własna szkoła językowa to marzenie niejednego lektora, chociaż jej prowadzenie może się wydawać proste jedynie temu, kto tego nie robił. Przy udziale sporych pokładów samodyscypliny, determinacji i wsparciu odpowiednich osób, to marzenie jednak może się spełnić. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kierowaniu własną szkołą!

Fakty, którym nie sposób zaprzeczyć

Kierowanie własną szkołą językową wbrew pozorom nie zaczyna się wcale od wielkich koncepcji, szlifowania metodyki, codziennej współpracy z lektorami. Prowadzenie każdego biznesu  zaczyna się i kończy na:

  • pilnowaniu dokumentacji (umów, faktur),
  • dokonywaniu odpowiednich płatności i zapewnianiu ciągłości finansowej (ZUS, media, czynsz, pensje), 
  • zapewnianiu lektorom i uczniom dostępu do niezbędnych materiałów edukacyjnych (podręczniki, ćwiczenia, komputery, tablice interaktywne itd.),
  • kontroli zaopatrzenia (wyposażenie pomieszczeń socjalnych, toalet itd.). 

Kierowanie szkołą wymusza myślenie o tym wszystkim, bo bez tych przyziemnych obowiązków trudno wyobrazić sobie sprawnie działające miejsce pracy dla lektorów oraz nauki dla dzieci i młodzieży. Oczywiście można te zadania delegować na inną osobę, natomiast ostatecznie za wszystko i tak odpowiada właściciel. Potrzebna tutaj jest samodyscyplina, poczucie odpowiedzialności, determinacja w działaniu. 

Zdobywanie rynku 

Najbardziej wymagającym elementem prowadzenia działalności biznesowej jest oczywiście zdobywanie klientów. Nie inaczej jest w przypadku szkoły językowej. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem działań przemyśleć lokalizację szkoły (np. blisko szkoły publicznej, na terenie dużego osiedla mieszkaniowego) i możliwe działania promocyjne. Franczyza to rozwiązanie, w ramach którego możesz uzyskać ogromną pomoc (szczególnie na początku). Otrzymujesz model biznesowy, często wsparcie promocyjne, administracyjne, organizacyjne. To, w jaki sposób zaprezentujesz się na rodzimym rynku zależy jednak w dużej mierze od Ciebie. Musisz się także liczyć z tym, że z czasem przyjdą niepowodzenia, porażki, gorsze momenty, które trzeba przetrwać. Tutaj po raz kolejny liczyć się będzie determinacja w dążeniu do celu. Warto w takich momentach korzystać z wiedzy innych: https://universe.earlystage.pl. Early Stage chętnie dzieli się swoimi pomysłami na nauczanie, z których jako osoba prowadząca szkołę językową możesz skorzystać.  

Nauczanie

To, że skupiliśmy się na kwestiach organizacyjno-administracyjnych, nie oznacza oczywiście, że metodyka, dobór lektorów, ustanowienie konkretnego modelu, prowadzenia zajęć jest mniej istotne. Chodzi jednak o to, że skupienie się na tej części prowadzenia szkoły wymaga, aby dwie wyżej omówione sfery były odpowiednio zaopiekowane. Wtedy spokojnie możesz poświęcić się współpracy z lektorami, poszukiwaniu odpowiednich metodyków, korzystaniu z oferty edukacyjnej dla siebie i kadry w ramach franczyzy. Sprawdź, jak wygląda współpraca z Early Stage i dowiedz się, czy franczyza to dla Ciebie dobre rozwiązanie: https://universe.earlystage.pl/franczyza/franczyza-szkoly-jezykowej

Może Cię również zainteresować: Lektor języka angielskiego – jak nim zostać?

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie