Rybnik – jedno ze śląskich miast, znajdujących się w południowej Polsce. W mieście znajduje się siedziba powiatu ziemskiego. W aglomeracji rybnickiej i w obrębie Rybnickiego Okręgu Węglowego jest to największe miasto. Śląsk kojarzony jest z przemysłem węglowym, w którym zatrudnienie znajduje spora część lokalnej społeczności. A jak wygląda sytuacja na rynku w pracy w Rybniku?
Sytuacja na rynku pracy w Rybniku
Jak wynika z danych statystycznych, w Rybniku i okolicach działa wiele podmiotów gospodarczych, z czego większość to osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą. Ale jednocześnie funkcjonuje tu wiele dużych fabryk, na co wpływ na sąsiedztwo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Duże znaczenie ma także działająca aktywnie Rybnicka Strefa Aktywności Gospodarczej.
Sąsiedztwo tak dużych obszarów to ogromny potencjał dla zatrudnienia. Wystarczy dokładnie przeglądnąć oferty np. na GoWork, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Fakt, że w Rybniku i jego bezpośredniej okolicy działają zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże firmy sprawia, że oferty pracy są różnorodne. Dużą zaletą obecności strefy ekonomicznej jest fakt, że w Rybniku pracy szukać nie tylko w górnictwie. Nowoczesne fabryki, również z kapitałem zagranicznym, wykorzystujące na co dzień technologie produkcyjne, które wymagają zarówno pracowników fizycznych, jak i kadry wysoko wyspecjalizowanej. Także w aspekcie branż działalność podmiotów jest bardzo zróżnicowana, bo funkcjonują tu fabryki motoryzacyjne, elektryczne, maszynowe.
Dla dużych podmiotów bardzo ważną kwestią jest także dobra komunikacja drogowa, która warunkuje dalszy rozwój przedsiębiorstw działających w strefie ekonomicznej. Drogi wojewódzkie, a także autostrada A1. Dużą zaletą jest również rozbudowana sieć kolejowa, obsługująca nie tylko ruch pasażerski, ale także towarowy. Kolej to szczególnie ważny element w logistyce transportowej głównie dla działających w obrębie Rybnika kopalni, ale także elektrowni cieplnej.
Górnictwo czy znajdziesz w nim pracę w Rybniku?
Górnictwo w Rybniku w dalszym ciągu stanowi jedną z gałęzi przemysłu, w której zatrudnienie znaleźć może wiele osób. Nie chodzi wyłącznie o górników, którzy na co dzień pracują pod ziemią, ale również obsługa kadrowa, księgowa, pracownicy BHP. Kopalnie działające w Rybniku to KWK Chwałowice oraz KWK Jankowice, funkcjonujące w ramach Polskiej Grupy Górniczej.
Możliwości zatrudnienia w Rybniku
Charakterystyczną cechą rynku pracy w Rybniku jest elastyczność i umiejętność dopasowania do zmian w otoczeniu zewnętrznym. Modernizacja oraz przekształcenie prawa własności w Rybnickiej Fabryce Maszyn Ryfarma S.A. sprawiła, że podmiot zyskał znaczenie w branży, jako producent maszyn i urządzeń górniczych. W ten sposób możliwe jest utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy dla pracowników produkcyjnych, ale także wyspecjalizowanych mechaników, inżynierów czy pracowników biurowych, przedstawicieli itp.
Na uwagę zasługuje również fakt, że część fabryk oraz hut, które w ostatnich latach zakończyło swoją działalność zostało przekształconych w całkowicie inne podmioty, często w sklepy wielkopowierzchniowe. Nowe galerie handlowe to oczywiście nowe miejsca pracy, zarówno w handlu, jak i usługach, czyli w branżach, w których stosunkowo łatwo jest znaleźć zatrudnienie.
Na uwagę zasługuje też fakt, że Rybnik jest bardzo atrakcyjnym miastem pod kątem turystyki. Liczne zabytki sakralne i świeckie, atrakcyjny rynek czy inne turystyczne atrakcje, jak np. wieża widokowa lub piesze trasy turystyczne, w tym niezwykłe i unikalne Szlak Zabytków Techniki czy Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Bogata oferta turystyczna stwarza możliwości rozwoju miejsc pracy w hotelarstwie lub jako przewodnik.