Szkolenie BHP to procedura, przez którą obligatoryjnie musi przejść każdy pracownik zatrudniony w danym przedsiębiorstwie. Dopilnowanie tej kwestii leży w obowiązku pracodawcy, a jej nieprzestrzeganie może nieść konkretne konsekwencje prawne. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje szkoleń BHP.
Rodzaje szkoleń BHP
Szkolenia z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczą nie tylko nowo zatrudnionych pracowników, ale również osoby, które są związane z daną firmą już od dłuższego czasu. Organizacja niezbędnych szkoleń BHP leży po stronie pracodawcy, który powinien zadbać zarówno o ich terminowość, jak i należytą jakość. Aby szkolenie było zgodne z aktualnym stanem wiedzy i obowiązującymi przepisami, należy powierzyć to zadanie wykwalifikowanym szkoleniowcom posiadającym odpowiednie certyfikaty. Sam przebieg tego rodzaju kursów pracowniczych może mieć różną formę. Poniżej znajdziesz opis kilku głównych rodzajów szkoleń BHP.
Szkolenie wstępne: instruktaż ogólny oraz stanowiskowy
Szkolenie wstępne to szczególny rodzaj szkoleń BHP, w obrębie którego wyróżnia się ponadto instruktaż ogólny BHP oraz instruktaż stanowiskowy BHP. Celem pierwszego z nich jest przekazanie pracownikom podstawowych zasad i norm bezpieczeństwa obowiązujących w danym zakładzie pracy, które obejmują również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnikami instruktażu ogólnego są co do zasady nowi pracownicy dołączający do firmy, praktykanci, a także uczniowie szkół zawodowych, którzy przyuczają się w danym zakładzie pracy do przyszłego zawodu. Osobą odpowiedzialną za realizację tego rodzaju szkolenia BHP jest wyspecjalizowany pracownik służby BHP lub pracownik firmy, który posiada odpowiednie kwalifikacje do profesjonalnego przeprowadzania tego typu instruktaży.
Natomiast instruktaż stanowiskowy BHP swoim zakresem obejmuje zapoznanie pracowników z czynnikami środowiska pracy, które występują na wykonywanym przez niego stanowisku. Celem tego szkolenia jest ponadto przekazanie pracownikom informacji o ryzyku zawodowym towarzyszącym wykonywanej przez nich pracy zawodowej, a także o sposobach ochrony przed możliwymi zagrożeniami wywołanymi tymi czynnikami oraz metodami bezpiecznego wykonywania codziennej pracy na danym stanowisku. Osobą uprawnioną do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego BHP jest wyznaczony przez pracodawcę pracownik kierujący zespołem (np. kierownik, mistrz czy brygadzista) lub sam właściciel, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Szkolenie tego rodzaju przeznaczone jest dla pracowników, którzy zostali lub dopiero mają zostać zatrudnieni na stanowisku robotniczym lub wykonują inną pracę, gdzie są narażeni na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się często również wobec pracowników awansowanych na wskazane stanowiska oraz uczniów i studentów odbywających w danym zakładzie pracy praktykę zawodową. Szkolenie kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami BHP. Dopiero pozytywny wynik tego egzaminu uprawnia pracownika do pracy na danym stanowisku.
Szkolenia okresowe
Podstawowym celem szkoleń okresowych jest aktualizacja stanu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak wskazuje rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP, instruktaże okresowe realizowane są dla:
- pracodawców oraz osób zajmujących kierownicze stanowiska (min. co 5 lat);
- pracowników inżynieryjno-technicznych (min. co 5 lat);
- pracowników służby BHP (min. co 5 lat);
- pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych – min. raz na 3 lata, jeśli nie stwierdza się wystąpienia znacznych zagrożeń oraz min. raz na rok, jeśli takie zagrożenia występują;
- pracowników administracyjno-biurowych i pozostałych (min. co 6 lat).
W przypadku tego rodzaju szkoleń BHP również przeprowadza się końcowy egzamin weryfikujący wiedzę pracownika na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Po jego zakończeniu uczestnicy otrzymują potwierdzenie nabytych umiejętności w formie stosownego zaświadczenia.
Materiał zewnętrzny