Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

JPK – 3 kroki do rozliczenia z fiskusem

utworzone przez | sty 13, 2020 | Porady

Obowiązek rozliczenia się z fiskusem ciąży na każdym przedsiębiorcy. Co jakiś czas fiskus wprowadza nowe narzędzia, w założeniu mające ułatwiać złożenie deklaracji podatkowej. Zarówno przedsiębiorcy płacący podatek co miesiąc i rozliczający się poprzez deklaracje VAT 7 jak i ci, którzy dzięki niedawno założonej drobnej działalności płacący podatki co kwartał i rozliczający się deklaracją VAT 7K otrzymali od niedawna nowe narzędzie, służące do ułatwienia rozliczeń. Jednolity Plik Kontrolny, w skrócie JPK, to nic innego jak elektroniczny dokument, potwierdzający wszystkie zawarte w danym okresie rozliczeniowym transakcje. Od tego roku obowiązuje jeden plik JPK, łączący zalety poprzednich metod.

1. Nowy JPK – co zawiera?

2. Split payment – podzielona płatność

3. JPK na żądanie – jak się przygotować? 

Nowy JPK – co zawiera? 

JPK w założeniu ma być rozwiązaniem, pozwalającym US na kontrolę działań przedsiębiorcy. Jednolity wzór zdecydowanie ułatwia sprawę, standaryzując przekazywane informacje. Po stronie osób, prowadzących działalność gospodarczą, pośrednio narzuca to obowiązek wykorzystywania oprogramowania, które generuje JPK. Obowiązek wysyłania tych plików już od początku tego roku mają duzi przedsiębiorcy (powyżej 250 osób zatrudnionych), a od lipca będzie to dotyczyć każdego, prowadzącego DG. Plik JPK zawierać w sobie będzie dawny plik VAT 7 lub VAT 7K, obowiązujący wcześniej plik JPK_VAT, informację podsumowującą lub jej korektę, ewentualne zawiadomienie o korektę należnego podatku oraz wniosek o jego przyspieszony zwrot. Podatnik rozliczający się kwartalnie comiesięcznie będą mogli przekazać część ewidencyjną JPK, natomiast raz na kwartał (tak jak poprzednio) nowy plik JPK_V7K. Nadal osobno należy przygotować deklaracje VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-11, VAT-12, VAT-13, VAT-21 i VAT-23. Należy tez pamiętać, iż niewłaściwe wypełnienie deklaracji podatkowej może poskutkować ukaraniem, dlatego warto dopilnować, by wysyłany plik JPK nie zawierał błędów.

Split payment – podzielona płatność

Od niedawna obowiązuje tak zwany split payment – płatności, które wpływają na konto przedsiębiorcy, dzielone są na dwie części (jeśli kwota zakupu przekracza piętnaście tysięcy złotych). Kwota podatku trafia wówczas na specjalne konto VAT, tam również trafiają pieniądze jeśli klient płaci co prawda rachunek niższy, ale zgadza się na płatność podzieloną. Split payment nie wymaga dwóch osobnych rachunków, a jedynie zaznaczenia na fakturze jaka kwota jest kwotą brutto, ile wynosi podatek oraz jakiej faktury (numer) oraz jakiego podatnika (NIP) dotyczy ta płatność. W przypadku kwoty transakcji większej niż 15 tysięcy i w przypadku towarów wymienionych w załączniku 15 ustawy o VAT połączona płatność stosowana jest automatycznie. Natomiast jeśli przedsiębiorcy zastosują wymianę barterową towarów lub usług, wówczas nie zaistnieje konieczność uwzględnienia split payment.

JPK na żądanie – jak się przygotować? 

Wysyłka plików JPK na żądanie Urzędu Skarbowego to już niestety konieczność. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiedni program,dzięki któremu nie tylko regularne wypełnianie deklaracji JPK, VAT 7 lub VAT 7K stanie się o wiele prostsze, ale także dostarczenie ich drogą elektroniczną potrwa dosłownie chwilę. Trzeba pamiętać, iż obowiązkowej wysyłce podlegają również księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów i magazyn. Zadbanie o wszystkie niezbędne kopie oraz informacje to gwarancja, iż lokalny urząd skarbowy otrzyma potrzebne informacje i nie wyciągnie konsekwencji skarbowych wobec firmy.

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie