Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

JPK, czyli jednolity plik kontrolny. Czym jest i kto musi go sporządzać?

utworzone przez | wrz 23, 2021 | Artykuł zewnętrzny, Porady

Dane podatkowe (dotyczące podatku VAT) muszą być obecnie przez przedsiębiorstwa przekazywane do Urzędu Skarbowego w postaci specjalnego pliku elektronicznego. Jest to Jednolity Plik Kontrolny, który zgodnie z zapisami ustawy o VAT dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Czym właściwie jest Jednolity Plik Kontrolny i co trzeba o nim wiedzieć? 

  • Jednolity Plik Kontrolny – co to jest?
  • Kto musi składać Jednolity Plik Kontrolny?
  • Do czego służy Jednolity Plik Kontrolny?
  • Jednolity plik kontrolny – mechanizm podzielonej płatności (split payment)

Jednolity Plik Kontrolny – co to jest?

Jednolity Plik Kontrolny jest rozwiązaniem cyfrowym, które zostało wprowadzone przez Ministerstwo Finansów. Dzięki niemu, praca organów podatkowych oraz kontroli skarbowej stała się łatwiejsza i znacznie bardziej przejrzysta. Sprzedaż towarów i usług jest dzięki JPK o wiele bardziej uporządkowana, a analiza danych nie sprawia problemu. 

JPK_v7 zawiera wszystkie informacje na temat operacji gospodarczych z danego okresu. Określa kwotę podatku naliczonego i rachunek VAT. Jednolity Plik Kontrolny przesyłany jest zawsze w formie elektronicznej – otrzymuje je Minister Finansów, a następnie przekazywane są do odpowiednich urzędów skarbowych. 

Kto musi składać Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony w 2016 roku. Na początku obowiązek jego składania obejmował jedynie duże firmy, później także małe i średnie przedsiębiorstwa. Od 2018 roku obowiązek przesyłania JPK_VAT ma każdy przedsiębiorca!

Niezależnie od tego, jak duża jest firma – każda musi składać regularnie Jednolity Plik Kontrolny. Na żądanie organu kontroli skarbowej przedsiębiorca ma obowiązek okazać informacje dotyczące ksiąg rachunkowych, faktur, wyciągów bankowych, ewidencji przychodów lub obrotów magazynowych. Jednolity Plik Kontrolny należy złożyć zawsze do 25 dnia miesiąca następnego po tym miesiącu, w którym ma zostać przesłana informacja. 

Do czego służy Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny znacznie ułatwia urzędom kontrolę rachunku VAT każdego przedsiębiorstwa, upraszcza kontrolę podatkową i zmniejsza prawdopodobieństwo wyłudzeń podatkowych. Naczelnik Urzędu Skarbowego może zadbać o kontrolę jednocześnie u kilku przedsiębiorców – kontrolerzy nie muszą osobiście udawać się do siedzib firm i przeglądać papierowej dokumentacji księgowej.  Kontrole skarbowe dzięki JPK trwają znacznie krócej – przez co są również mniej uciążliwe dla przedsiębiorców i wymagają mniejszych nakładów finansowych. 

Dzięki przekazywaniu danych podatkowych w formie cyfrowej, znacznie łatwiejsza jest administracja dokumentów, zarządzanie nimi i porządkowanie danych. Jakiekolwiek nieprawidłowości można wykryć i skorygować bardzo szybko, a przedsiębiorcy mogą uniknąć błędów w rozliczeniach. 

Jednolity plik kontrolny – mechanizm podzielonej płatności (split payment)

W niektórych przypadkach w JPK występuje mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment. W takiej sytuacji kwota netto po przelewie trafia na rachunek odbiorcy, a kwota VAT – na rachunek VAT odbiorcy. Podzielona płatność może funkcjonować na dwa sposoby: w wariancie obowiązkowym i dobrowolnym. 

Split payment jest obowiązkowy, gdy kwota na fakturze wynosi ponad 15 tysięcy brutto, sprzedawca i kupujący są płatnikami VAT oraz gry co najmniej jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów określonych w załączniku nr 15 ustawy o VAT.

Obecnie każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przesyłania regularnie pliku JPK_VAT do Urzędu Skarbowego. To rozwiązanie wygodne i znacznie upraszczające liczne formalności – warto jednak pamiętać o terminowym przesyłaniu niezbędnych dokumentów!

Materiał zewnętrzny

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie