Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Kursy zawodowe, które warto zrobić, czyli kompetencje pożądane na obecnym rynku pracy

utworzone przez | kwi 16, 2020 | Artykuł zewnętrzny

Współczesny rynek pracy rozwija się niezwykle dynamicznie. Bardzo ważne jest zatem stałe podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych uprawnień. Kursy zawodowe pomagają zwiększyć wartość pracownika w oczach pracodawcy i wyprzedzić konkurencję w walce o stanowiska. Ułatwiają więc zdobycie pracy, awans czy przebranżowienie się. Które kompetencje są najbardziej pożądane i które kursy zawodowe warto zrobić?

Czemu warto robić kursy zawodowe?

Kursy zawodowe pomagają szybko zdobyć nowe umiejętności i uprawnienia niezbędne do wykonywania wielu zawodów. Podnoszenie kwalifikacji to jeden z najważniejszych czynników zwiększających atrakcyjność pracownika na rynku. Bogata paleta umiejętności z pewnością zwróci uwagę pracodawcy, ale przede wszystkim da większe możliwości projektowania własnej kariery przez pracownika.

Odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniami i certyfikatami dają znaczną przewagę nad konkurencją w walce o konkretne stanowiska, otwierają nowe możliwości awansu oraz pozwalają się przebranżowić i zdobyć lepiej płatne czy ciekawsze zajęcie.

Najbardziej pożądane kompetencje na rynku pracy — które kursy wybrać
Na współczesnym rynku pracy wciąż brakuje pracowników z konkretnymi kwalifikacjami, czy tzw. “fachem w ręku”. Rozwój gospodarczy i znaczny wzrost inwestycji w naszym kraju sprawił, że zapotrzebowanie w sektorze budowlanym, transportowym czy energetycznym nie słabnie, a pracodawcy wprost biją się o pracowników z odpowiednimi umiejętnościami.

Rosnące zapotrzebowanie sprawia, że wzrastają również płace i atrakcyjność pracy w wymienionych sektorach. Kursy zawodowe na operatorów maszyn, takich jak wózki widłowe czy suwnice oraz kursy na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe (G1, G2 i G3) pozwalają zdobyć najbardziej pożądane kompetencje.

Kursy na wózki widłowe

Wózki widłowe wykorzystywane są w bardzo wielu sytuacjach. Stosowane są w fabrykach, magazynach, firmach spedycyjnych czy dużych obiektach handlowych do transportu ładunków na krótkie dystanse. Popularność tego rodzaju sprzętu sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest bardzo wysokie nie tylko w Polsce, ale również za granicą, a płace niezwykle atrakcyjne.

Istnieją różne typy kursów na wózki widłowe, związane ze specyfiką konkretnych maszyn. Kursy na operatorów pozwalają zdobyć podstawowe uprawnienia na wózki widłowe z krótkimi i długimi widłami. Kursanci nie tylko uczą się obsługi maszyny, ale również podstaw jej budowy, przepisów BHP, a także zasad pierwszej pomocy. Takie szkolenie pozwala więc uzyskać szeroki wachlarz kompetencji niezbędnych do pracy w bardzo wielu miejscach.

Kursy na wózki wysokiego składowania umożliwiają zdobycie umiejętności niezbędnych do operowania specjalistycznym sprzętem wysokiego składowania.

Cenne na rynku pracy kompetencje zdobędziemy również na kursach na tzw. wózki jezdniowe specjalizowane ze zmiennym wysięgnikiem. Pozwalają one zdobyć uprawnienia UDT na ładowarki teleskopowe.

Kursy na hakowego i operatora suwnic

Suwnice są maszynami umożliwiającymi przemieszczanie ładunków w poziomie i pionie w obrębie przestrzeni ograniczonej przez konstrukcję suwnicy. Ze względu na skomplikowaną konstrukcję maszyny i wymogi bezpieczeństwa, operator musi posiadać potwierdzoną wiedzę i kompetencje z zakresu dozoru technicznego, ogólnych wiadomości o suwnicach, specjalistycznego maszynoznawstwa, czyli budowy i eksploatacji maszyny oraz zasad BHP.

Warto też zauważyć, że istnieją dwa rodzaje kursów na suwnice, zależne od rodzaju maszyny. Kategoria II S umożliwia zdobycie uprawnień do obsługi suwnic, w tym wyciągników i wyciągarek kategorii II W, sterowanych z poziomu roboczego, również bezprzewodowo. Kategoria I S z kolei obejmuje suwnice sterowane z kabiny, w tym wyciągniki i wyciągarki kategorii I W oraz suwnice kategorii II.

Poza kursami na suwnice uwagę zwracają też kursy na hakowego, dające uprawnienia do obsługi haków w urządzeniach dźwigowych. Takie kompetencje przydają się w branży budowlanej, przemysłowej, remontowej czy transportowej. Kursy tego typu dostarczają wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu ogólnych wiadomości o dźwignicach, przepisów dozoru technicznego i zasad BHP, rodzaju, sposobu wykonywania i eksploatacji zawiesi oraz sprzętu pomocniczego, a także podstawowych obowiązków hakowego.

Kursy na uprawnienia typu G1, G2 i G3

Kolejne atrakcyjne kursy zawodowe, które warto zrobić, to te dające uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe, czyli tzw. G1, G2 i G3. Tego rodzaju szkolenia kieruje się do ciepłowników, elektryków, palaczy czy osób obsługujących sprężarki, gazy techniczne i instalacje.

Kursy G1 – elektryczne, G2 – cieplne i G3 – gazowe dają uprawnienia w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i uprawnień kontrolno-pomiarowych dotyczących sieci, urządzeń i instalacji określonego typu. Niezbędne są na stanowiskach związanych z eksploatacją i dozorem tych sieci.

Szkolenia indywidualne i dla firm

Kursy zawodowe to doskonała metoda na podnoszenie kwalifikacji kadry pracowniczej w firmach. Wyszkolona załoga pozwala na zdobycie przewagi rynkowej i wejście w nowe obszary działalności, ale pomaga też budować zaangażowanie pracowników i wewnętrzną ścieżkę rozwoju zatrudnionych.

Klarowny system rozwoju i jasna ścieżka awansów w firmie jest niezwykle istotnym motywatorem, który zmniejsza rotację pracowników. Pozwala to obniżyć koszty rekrutacji, co przekłada się na realne oszczędności w firmie. Pomaga też w zdobyciu wysoce wykwalifikowanej kadry o kompetencjach adekwatnych do zapotrzebowania firmy.

Liczne korzyści płynące z poszerzania kompetencji pracowników sprawiają, że z oferty kursów chętnie korzystają zarówno osoby prywatne, jak i całe firmy. Doskonałą ofertę indywidualnych i grupowych kursów zawodowych we wszystkich wymienionych powyżej obszarach znaleźć można na stronie grupakena.pl.

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie