W trakcie weryfikacji nowych struktur JPK_V7M i JPK_V7K, podatnicy generują nowe pytania. Część z nich faktycznie wynika z nowych rozwiązań aplikacji, część zaś stanowi powtórzenie już wcześniej znanych wątpliwości. Praktyka w wielu miejscach zdecydowanie różni się od teoretycznych rozważań, dlatego warto wyjaśniać działanie nowego jednolitego pliku kontrolnego na konkretnych pytaniach – przykładach z życia.
Jaką datę zakupu należy podać w polu DataZakupu struktury ewidencji nowego JPK_v7M?
Pole DataZakupu oznacza datę wystawienia dowodu zakupu. W tym miejscu podatnik powinien więc podać datę wystawienia dokumentu (na przykład faktury). Jeżeli data wpływu dowodu zakupu jest inna niż Data zakupu – można ją uzupełnić. Jest to jednak pole opcjonalne. W przypadku tożsamej daty zakupu i wpływu, to pole należy pozostawić puste.
Czy za każdym razem musze oznaczać formę dokumentu zakupu?
Nie, pole DokumentZakupu, który służy do oznaczenia dowodu zakupu jest opcjonalny i umożliwia wybór odpowiedniego oznaczenia dowodu. Należy go stosować w trzech przypadkach:
- Faktury wystawionej przez podatnika będącego dostawcą / usługodawcą, który wybrał rozliczenia w metodzie kasowej (art. 21 ustawy) – wtedy fakturę oznacza się literami „MK”;
- Faktury VAT RR (określonej w art. 116 ustawy) – wtedy fakturę oznacza się literami „VAT_RR”;
- Dokumentu wewnętrznego – wtedy należy go oznaczyć literami „WEW”.
Do których faktur należy stosować oznaczenie MPP i jak to zrobić?
W przypadku, jeżeli dana faktura musi zostać oznaczona literami „MPP”, wystarczy wybrać 1 w polu opcjonalnym, jeżeli nie – pole zostaje po prostu puste. JPK_V7 przewiduje jako zasadę, że MPP należy stosować do faktur, których kwota brutto przekracza 15 000 zł, dokumentujących dostawę towarów lub usług określonych w załączniku nr. 15 do ustawy. Jeżeli podatnik otrzymał fakturę spełniającą te kryteria, a jednak nie oznaczoną MPP, sam powinien dokonać odpowiedniego oznaczenia przy takiej transakcji.
Jak oznaczyć transakcje związaną z podatkiem naliczonym z tytułu importu?
Oznaczenie podatku naliczonego z tytułu importu towarów, zostało wprowadzone podobnie jak oznaczenie mechanizmu podzielonej płatności, czyli jako pole opcjonalne. W przypadku wystąpienia takiego oznaczenia, podaje się „1” w miejscu oznaczonym literami „IMP”. Jeżeli pole pozostaje puste oznaczenia nie wybrano.
Czy w części deklaracji należy uwzględniać faktury FP?
FP jest oznaczeniem stosowanym do faktury do paragonu. W części deklaracja JPK_V7M i JPK_V7K, nie uwzględnia się wysokości podstawy opodatkowania, ani nie uwzględnia się podatku należnego z tytułu dostawy towarów / świadczenia usług – jeżeli udokumentowane są fakturami oznaczonymi FB (określonymi w art. 109 ust. 3d ustawy).
Czy korekta JPK_VAT w części ewidencyjnej będzie miała wpływ na termin zwrotu nadwyżki podatkowej?
Pomimo połączenia części ewidencyjnej i deklaracyjnej w jednym pliku i zastąpienie przez nowy JPK_V7 obecnych deklaracji VAT-7 i VAT-7K, sama zmiana wyłącznie w części ewidencyjnej (np. NIP kontrahenta) nie wpłynie na termin zwrotu podatku. Korekta w zakresie ewidencji, nie mająca wpływu na część deklaracyjną (pomimo wspólnego pliku), nie wywołuje skutków dla rozliczenia podatkowego.