Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Ogrzewanie na podczerwień – czy warto na nie postawić?

utworzone przez | sie 16, 2022 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań grzewczych, które zastąpią opcje konwencjonalne. Skok popularności zauważyć można szczególnie w przypadku ogrzewania na podczerwień. Metoda ta posiada liczne zalety, choć nie zabraknie też wad. Czym dokładnie się charakteryzuje, jak działa i czy warto na nią postawić w ogrzewaniu domu lub firmy?

Podczerwień – czym jest?

Przed wyjaśnieniem, jak działa ogrzewanie na podczerwień, należy przybliżyć samo pojęcie podczerwieni. Wiele osób spotkało się z nim, jednak dawne lekcje fizyki nie zawsze pozostawiają wystarczająco klarowne informacje. Czym więc odznacza się światło podczerwone?

Jak każde światło, jest falą elektromagnetyczną – i jak większość takich fal, jest całkowicie niewidoczna dla człowieka. Choć pojęcie wydaje się dość odległe od natury, występuje w niej od początków naszej planety – jest to jedno z trzech pasm światła, które emituje Słońce. Warto o tym wiedzieć, gdyż wiele osób zadaje pytanie, czy światło to jest bezpieczne. Odpowiedź jest prosta – jest w pełni bezpieczne i naturalne.

Działa ono na zasadzie odrębnej do konwencjonalnych form ogrzewania – nagrzewane zostają obiekty, a nie samo powietrze. Używając słowa obiekty, mówimy zarówno o obiektach martwych, roślinach, zwierzętach, jak i ludziach. Co więcej, każde ciało wydziela pewną dawkę światła podczerwonego – im jest cieplejsze, tym większą. Powietrze ogrzewane zostaje tutaj dopiero poprzez oddawanie ciepła przez obiekty. Jakie to ma znaczenie dla ogrzewania domów i firm? Warto na to spojrzeć.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Zasadę działania ogrzewania podczerwienią najłatwiej wyobrazić sobie na przykładzie klasycznych, wolframowych żarówek. Jak wiele osób wie i pamięta, oprócz światła, potrafiły one również często znacząco ogrzać pomieszczenie, co było odczuwalne szczególnie latem. Promienniki, czyli urządzenia grzewcze używające podczerwieni, można sobie wyobrazić jako takie właśnie żarówki – zmianą jest tutaj to, że światło jest niewidoczne dla człowieka, a ciepło intensywniej odczuwalne. 

Jak już zostało wspomniane, ciepło w tym rodzaju ogrzewania przekazywane jest obiektom, a w tym meblom, roślinom i pracownikom/domownikom. Oznacza to, że nie istnieje tutaj typowy problem, który spotkać można w konwencjonalnych rozwiązaniach – temperatura nie będzie się znacząco różnić w zależności od odległości od grzejnika.

W przypadku podczerwieni można spotkać się z kilkoma różnymi promiennikami. Najpopularniejsze są panele grzewcze, jednak nie jest to jedyna opcja. Czym się charakteryzują?

Jak różnią się formy ogrzewania podczerwonego?

Na rynku można spotkać wiele różnych form promienników. Czym się od siebie różnią?

  • Promienniki – ich wykorzystanie w zakresie domowym jest nikłe, a wszystko przez nieestetyczny wygląd. Zwykle lepiej sprawdzają się w magazynach i innych większych miejscach pracy.
  • Panele grzewcze – jak już zostało wspomniane, jest to bardzo popularna opcja. Wszystko to dlatego, że są bardzo przyjemne dla oka – mogą stopić się z każdym tłem. Ich zawieszenie jest bardzo proste, a dostępność ścian i sufitu sprawiają, że personalizacja jest tutaj na najwyższym poziomie. 
  • Maty grzewcze – ich instalacja ma miejsce w podłodze, pod wierzchnią warstwą eksploatacyjną. Sprawdzają się wyjątkowo dobrze w łazienkach, jednak ich montaż może obejmować również inne pomieszczenia. Jest to swoiste ogrzewanie podłogowe, przy którym warto pamiętać o dobrym przewodnictwie ciepła wierzchniej warstwy podłogi – zmniejszy to koszta ogrzewania.

Ogrzewanie na podczerwień – czy warto?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się zarówno zaletom, jak i wadom tej formy ogrzewania. 

Zalety:

  • brak strat cieplnych, które wynikałoby z przekazywania energii powietrzu, 
  • różnice temperatur w pomieszczeniach są dużo niższe, niż w przypadku konwencjonalnych metod grzewczych,
  • niska cyrkulacja powietrza sprawia, że pyłki nie przenoszą się tak szybko, co jest korzystne dla alergików,
  • nie wysusza powietrza,
  • prosty montaż i obsługa.

Wady:

  • w zależności od izolacji mieszkania może okazać się droższą formą ogrzewania,
  • nie ma możliwości ogrzania wody, więc potrzebne jest osobne urządzenie do tego celu,
  • wysoka cena samych paneli i mat.

Jak widać, ogrzewanie na podczerwień to ekologiczne rozwiązanie, które może obniżyć koszty, jeśli izolacja jest wysokiej jakości. Warto je wybrać, jednak trzeba przy tym stawiać na sprawdzone firmy i rozwiązania. Znaleźć można je na Leduj.pl, gdzie podczerwień z łatwością można połączyć z nowoczesnymi oświetleniami typu LED, zapewniając sobie w pełni modernistyczny dom.

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie