Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Opieka zdrowotna w Niemczech – najważniejsze informacje

utworzone przez | lis 30, 2022 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Osoby poszukujące pracy w Niemczech, z pewnością pragną poznać wszystkie formalności i niezbędne informacje. Jedną z nich jest ubezpieczenie zdrowotne. Warto zatem dowiedzieć się, jak wygląda opieka zdrowotna w Niemczech. Na co zwrócić uwagę?

Opieka zdrowotna w Niemczech – co warto wiedzieć? 

System opieki zdrowotnej w Niemczech uznawany jest za jeden z najlepszych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ubezpieczeniem zdrowotnym objętych jest około 83 mln obywateli Niemiec. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do sytuacji w Polsce czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w Niemczech nie jest długi. Ponadto dostępnych jest wiele zabiegów w ramach publicznej służby zdrowia, a niemieccy pacjenci mogą skorzystać z usług ponad 150 tys. lekarzy, 28 tys. psychoterapeutów pracujących w warunkach ambulatoryjnych, czy 1900 szpitali. W Niemczech obowiązuje dwoisty system ubezpieczenia zdrowotnego. Można skorzystać z ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego (SHI) albo prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego (PHI). Co ciekawe te ubezpieczenia można też łączyć. 

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech – jak działa?

Aby podjąć legalną pracę za granicą, trzeba być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje promocję zdrowia i profilaktykę, a także leczenie konkretnych chorób i rehabilitację. Od 1996 r. niemieccy obywatele mogą wybrać miejscową kasę chorych, zakładową kasę chorych, cechową kasę chorych, zastępczą kasę chorych. Rolnicy mogą być ubezpieczeni w rolniczej kasie chorych, a górnicy w górniczej kasie chorych. Według statystyk ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnych objętych jest 90% obywateli Niemiec. 10% Niemców wybrało prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czyli Private Krankenversicherung (PKV). 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co warto wiedzieć na jego temat? 

Komercyjne podmioty oferują prywatne ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywę lub uzupełnienie dla ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto wiedzieć, że składając wniosek o takie ubezpieczenie, trzeba odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań dotyczących stanu zdrowia.    

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech – niezbędne informacje

Praca w Niemczech wiąże się z koniecznością ubezpieczenia. W 2022 r. obowiązkowym ubezpieczeniem w GKV objęte są osoby, które zarabiają 64,350 euro rocznie, czyli 5362,50 euro miesięcznie. Jeśli dochody przekraczają tę granicę, to ubezpieczony może pozostać w GKV lub skorzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Są również grupy osób, które zwolnione są z obowiązkowego ubezpieczenia GKV, jeśli ich dochody są poniżej wymienionego wyżej limitu. Dotyczy to urzędników służby cywilnej, a także pracujących na własny rachunek.   

Ile wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech? 

Warto wiedzieć, że zarówno SHI, jak i PHI jest finansowana ze składek członków. W przypadku państwowego ubezpieczenia zdrowotnego składka uzależniona jest od dochodów członka i obecnie wynosi 14,6% płacy brutto. Może być też pobierana indywidualna składka uzupełniająca na jedną z kas chorych. Podobnie jak w Polsce dzieci i małżonkowie mogą być objęci państwowym ubezpieczeniem jako członkowie rodziny. Składki osób, które pobierają zasiłki dla bezrobotnych bądź korzystają z państwowej opieki socjalnej są opłacane przez właściwą agencję świadczeń socjalnych. Jeżeli chodzi o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to składka obliczana jest na podstawie stanu zdrowia, wieku w momencie przystąpienia do ubezpieczenia oraz indywidualnego ryzyka. Lista świadczeń objętych ubezpieczeniem ustalana jest na etapie podpisywania umowy. 

Ubezpieczenie a praca w Niemczech – co jeszcze warto wiedzieć?     

Wiele osób decyduje się na pracę w Niemczech przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki. Szukając pracy za granicą, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej agencji pracy. Przykładowo ASMO Solutions oferuje bezpieczną i legalną pracę w Niemczech oraz gwarantuje ubezpieczenie pracownika, świadczenia socjalne, Kindergeld, odprowadzanie składek na niemiecką emeryturę. Jeżeli chcecie podjąć pracę w Niemczech, a w Polsce byliście objęci dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, to przy podjęciu pracy w Niemczech polskie ubezpieczenie przestaje obowiązywać i pracownik jest zobowiązany zgłosić się do zakładu opieki zdrowotnej za granicą. Osoby pracujące na stałe w Niemczech powinny odprowadzać składki zdrowotne do niemieckiego systemu opieki zdrowotnej, a w przypadku przyjazdu do Polski wyrobić bezpłatną kartę EKUZ. Jeżeli pracuje się jednocześnie w Polsce na umowie o pracę albo jako przedsiębiorca, jak i za granicą, należy zgłosić się do ZUS w celu ustalenia, w którym kraju pracownik powinien płacić składki.

Warto znać najważniejsze informacje dotyczące opieki zdrowotnej w Niemczech, szukając tam zatrudnienia. Znajomość swoich praw i obowiązków jest pomocna zarówno w szukaniu pracy jak i w dopełnianiu formalności z tym związanych.

Materiał zewnętrzny

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie