Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

PIT 37 pdf. Jak wypełnić dokument, aby rozliczyć do poprawnie? 

utworzone przez | sty 10, 2023 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

PIT 37 to najczęściej wypełniany typ deklaracji przy rozliczeniach podatkowych. Dotyczy bowiem największej grupy osób. Korzystają z niego pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zleceniobiorcy świadczący swoje usługi w ramach różnego typu umów cywilno-prawnych oraz emeryci i renciści pobierający świadczenia socjalne. Formularz PIT 37 dotyczy także dochodów stypendialnych, świadczeń płaconych z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz przynależności do rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Druk PIT 37 może zostać złożony osobiście w odpowiednim Urzędzie Skarbowym lub przesłany przez Internet. Ta druga forma jest wybierana przez coraz większą grupę podatników. 

PIT-37 druk 2022. Co jest potrzebne, aby go wypełnić? 

Pierwszym krokiem do dokonania rozliczeń podatkowych jest uzyskanie formularza PIT-11. Dokument ten wystawia pracodawca lub zleceniodawca. Powinien on przekazać pracownikowi uzupełniony dokument maksymalnie do końca lutego. Często ma to miejsce dużo wcześniej, co znacznie przyspiesza złożenie deklaracji rocznej. Druk PIT37 musi zawierać informacje o wszystkich źródłach dochodu. Dlatego też, jeśli jest on uzyskiwany z kilku miejsc, to z każdego z nich powinniśmy otrzymać osobny PIT 11. 

Mimo że samo rozliczenie nie jest zbyt skomplikowane, to wiele osób poszukuje informacji na ten temat pod hasłem PIT-37 – jak wypełnić. Na szczęście, żeby zdobyć tę wiedzę, nie trzeba już korzystać z usług profesjonalnego księgowego. W Internecie dostępnych jest na ten temat sporo informacji. Do tego można skorzystać z programów, które pomagają podatnikom w prawidłowych rozliczeniach. Ich funkcjonalności działają jak instrukcja wypełnienia PIT 37 za 2022 rok krok po kroku i eliminują ryzyko powstawania błędów. 

Czy rozliczanie PIT-37 przez Internet jest bezpieczne? 

Sporo grupa podatników zastanawia się, czy PIT-37 do wypełnienia komputerowo to bezpieczna forma złożenia deklaracji. Obawy może rodzić ewentualny wyciek danych, czy też skorzystanie z nieautoryzowanej strony, która nie przekaże informacji do Urzędu Skarbowego. Dlatego też najlepiej sprawdzić, czy aplikacja z której chcemy skorzystać jest zgodna z wytycznymi Ministerstwa Finansów lub zajrzeć na stronę podatki gov pl. Wtedy mamy pewność, że deklaracja przesłana elektronicznie spełni wszelkie wymogi i wypełniany PIT 37 druk będzie zawierał właściwe informacje. 

Instrukcja wypełnienia PIT-37

PIT-37 druk 2023, podobnie jak ten za poprzednie lata składa się z kilku części. W pierwszej z nich w odpowiednim polu trzeba wybrać, czy rozliczenie będzie odbywać się indywidualnie, z małżonkiem, wspólnie ze zmarłym małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Kolejne rubryki dotyczą tego, czy deklaracja PIT 37 do wypełnienia składana jest po raz pierwszy, czy jest to korekta za dany okres. Trzeba wskazać również właściwy Urząd Skarbowy do którego powinien trafić dokument. 

W kolejnej części należy zaznaczyć właściwe dla siebie źródło lub źródła osiąganych przychodów. Strona 2 to także miejsce na określenie, jakie ulgi przysługują podatnikowi. Mogą to być wydatki na cele rehabilitacyjne lub innego typu świadczenia. Zdefiniowanie ich ułatwia dostępna lista rozwijalna. PIT 37 do wypełnienia to także miejsce, w którym trzeba określić dokładnie tytuł z jakiego uzyskiwany jest przychód. W przypadku rozliczenia online podatnik musi odpowiedzieć na pytanie, które ułatwia odpowiednie zdefiniowanie do jakiej grupy należy dana osoba. 

PIT 37 za 2022 druk w części D zawiera też informacje o dochodach oraz stratach ze źródeł przychodów. Obejmują one wszelkie przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód, stratę oraz zaliczki pobrane przez płatnika. PIT 37 strona 3 to także miejsce na uzupełnienie rubryk przychód i koszty uzyskania przychodu. Należy dokładnie sprawdzić wprowadzane w tym polu dane, ponieważ wszelkie błędy będą wiązały się z koniecznością składania wyjaśnień lub obowiązkiem złożenia korekty. 

Ostatnia część formularza PIT 37 2022 to miejsce, gdzie można wprowadzić ulgi i odliczenia przysługujące współmałżonkowi, jeśli rozliczenie przeprowadzane jest wspólnie. Na sam koniec trzeba też zaktualizuj numer bankowy, na który ma zostać dokonany zwrot podatku. Po wpisaniu wszelkich niezbędnych danych można zatwierdzić i przesłać elektronicznie całą deklarację. Warto kliknąć również w pole PIT37 pdf pobierz i zapisać sobie dokument, jako potwierdzenie wykonania rozliczenia.

Rozliczenie PIT 37 uwagi końcowe 

PIT 37 2023 powinien zostać rozliczony do 30 kwietnia. Nie należy przekraczać tego terminu, bo z tego tytułu mogą zostać naliczone kary. Podatnicy mają też czasem wątpliwość jaki dokument powinni złożyć w Urzędzie Skarbowym. Różnica PIT 36 a PIT 37 polega na rodzajach dochodów, które można w nich wykazać. W pierwszym przypadku będzie to dokument dedykowany podatnikom, którzy w ubiegłym roku osiągnęli przychody opodatkowane stawką 18% lub 32% bez pośrednictwa płatnika, czyli samodzielnie obliczali i odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych do Urzędu Skarbowego. PIT 37 dotyczy osób wspomnianych w pierwszej części artykułu. 

Materiał zewnętrzny

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie