W pracach na dużych wysokościach liczą się przede wszystkim dwa aspekty: precyzja oraz bezpieczeństwo. Urządzenie obsługujące ładunki i unoszące pracowników muszą dysponować odpowiednimi parametrami, umożliwiającymi swobodne oraz dokładne wykonywania zadań. Jednocześnie, istotnym aspektem jest zapewnienie w tym czasie odpowiednich warunków i bezpieczeństwa. Urządzenia, które doskonale radzą sobie z obydwoma kwestiami to platformy robocze.
Gdy mowa o wymagającej pracy na dużych wysokościach – oczywistym rozwiązaniem wydają się platformy robocze. Dlaczego? To wytrzymałe i wydajne urządzenia transportu bliskiego wyposażone w mechaniczny napęd. Cechuje je duża wysokość unoszenia, stabilność oraz niewielkie rozmiary. Ponadto, większość ruchomych platform roboczych ma możliwość zdalnego operowania wysięgnikiem z poziomu podestu, dlatego obsługiwane mogą być przez jednego pracownika – co znacząco przyśpiesza i ułatwia pracę.
W przeciwieństwie do statycznych podestów oraz rusztowań, platformy robocze są mobilne i łatwo zmienić ich położenie. Ich wysokość unoszenia jest oczywiście znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnej drabiny czy niewielkiego pomostu roboczego. Wysięgniki w jedną chwilę umożliwiają uniesienie na wymaganą wysokość zarówno pracowników, jak i ich narzędzi czy materiałów. A zabezpieczenia platformy, takie jak: barierka oraz antypoślizgowa podłoga zwiększają bezpieczeństwo pracowników.
Czym różnią się od tradycyjnych wózków widłowych? W przeciwieństwie do np. wózków wysokiego składowania, zadaniem platform jest unoszenie pracowników, a nie rozmieszczanie palet. Dlatego zamontowano w nich podesty, a nie widły.
Wśród platform wyróżnia się 2 główne rodzaje, które różnią się między sobą budową oraz, co z tego wynika, również zastosowaniem. Mowa o:
- platformach teleskopowych;
- oraz platformach nożycowych.
Więcej o tym, które sprawdzają się w jakich sytuacjach, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Platformy robocze nożycowe
Ruchome podesty robocze nożycowe swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej konstrukcji. W przypadku tego urządzenia, podest unoszony jest przy pomocy pary dźwigników dwuramiennych, połączonych sworzeniem, co wyglądem przypomina właśnie nożyce. Platformy nożycowe są zwykle większe od teleskopowe, a na ich podestach mieści się od 2 do 4 pracowników (w zależności od modelu i udźwigu).
Podnośniki tego typu są bardzo stabilne i przydatne w pracach na wysokościach. Konieczne jest jednak, aby mogły znajdować się bezpośrednio pod docelowym miejscem, w którym mają być przeprowadzane prace, co czasem może być nieco problematyczne.
Platformy nożycowe wykorzystuje się m.in.:
- w halach produkcyjnych;
- do prac porządkowych (np. mycie okien w wysokich budynkach, odnowa elewacji);
- w warsztatach mechaniki samochodowej.
Jedną z najbardziej znanych i chętnie wybieranych marek platform roboczych jest Manitou. Platformy tej firmy znajdziesz bezpośrednio na: www.manitou.pl/33-platformy-robocze.
Platformy teleskopowe
Platforma robocza teleskopowa to urządzenie z napędem mechanicznym, które jednak nieco różni się od omawianej powyżej platformy nożycowej. Już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć różnicę, gdyż podest urządzenia umieszczony jest na wysuwanym ramieniu teleskopowym. W zależności od modelu ramię teleskopu może być całkowicie proste lub łamane.
Robocza platforma teleskopowa ma mniejszy udźwig niż nożycowa, jednak charakteryzuje ją większa maksymalna wysokość podnoszenia – nawet do kilkunastu metrów.
Wygodą (szczególnie w przypadku podestów roboczych z łamanym teleskopem) jest możliwość łatwego „ominięcia” przeszkody przez ramię platformy i dotarcie do nawet trudno dostępnych miejsc. Dzięki tej umiejętności ruchome podesty robocze tego typu sprawdzają się w pracach na wysokości:
- w branży budowlanej;
- na halach produkcyjnych i w magazynach wysokiego składowania do prac konserwatorskich;
- podczas renowacji zabytków (zarówno budowli, jak i konserwacji malowideł naściennych oraz sufitowych);
- w przestrzeni miejskiej (do montażu i demontażu ozdób świątecznych na ulicach, czy scen pod imprezy miejskie).
Oczywiście, liczba zastosowań platform obydwu typów jest znacznie większa, a podane tutaj funkcje to jedynie przykłady z szerokiej gamy możliwości ruchomych platform.
Warto również wiedzieć, iż na rynku dostępne są zarówno urządzenia napędzane elektrycznie, jak i spalinowo, co umożliwia wybór ruchomego podestu do pracy, który najlepiej sprawdzi się w różnorodnych warunkach pracy na wysokości.
Podsumowanie
Platformy robocze to urządzenia stworzone do pracy na dużej wysokości. W zależności od rodzaju można wykorzystywać je do zadań na kilku do kilkunastu metrów. Ich użytkowanie jest bezpieczne dzięki wielu zabezpieczeniom oraz rozwiązaniom konstrukcyjnym. Ponadto, mogą być obsługiwane przez jedną osobę – zdalnie z powierzchni kosza.
Szukasz platform roboczych? Sprawdź na: www.lemarpol.com.pl/wozki/platformy-robocze.
___________________________________________
Magdalena Kopeć
Specjalistka SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych