Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Prawie 285 tys. ofert pracy opublikowano w marcu w polskim internecie. To prawie o jedną piątą więcej niż w lutym i 21 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z udostępnionych przez Adecco Group danych Job Market Insights, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Marzec był najlepszym miesiącem od początku pandemii. Zwyżki notują niemal wszystkie branże – komentuje Piotr Płusa, ekspert rynku pracy w grupie Adecco. Według jej danych największy przyrost liczby ofert zatrudnienia miał miejsce w budownictwie i nieruchomościach, gdzie zaczęło się już sezonowe ożywienie, a także w logistyce i transporcie. – W porównaniu z lutym liczba ofert dla specjalistów od budownictwa i nieruchomości zwiększyła o jedną czwartą. Podobnie jest w logistyce i transporcie, w IT i telekomunikacji oraz w produkcji – dodaje Płusa.

Z analiz Job Market Insights wynika, że o kilkanaście procent więcej ofert niż w lutym mieli też do wyboru specjaliści od sprzedaży, HR i marketingu, a także pracownicy administracyjni.

Do marcowego wzrostu liczby ofert pracy przyczyniło się również ożywienie w pracy sezonowej, która przeżywa obecnie renesans jako elastyczna forma w zmieniającym się otoczeniu biznesowym.

Wiele wskazuje na to, że pozytywny trend utrzyma się, a wraz z nim zanotujemy spadek bezrobocia – dodaje ekspert Adecco.

Marcowe ożywienie w rekrutacji widać także w udostępnionych „Rzeczpospolitej” danych portalu Pracuj.pl, czołowego serwisu rekrutacyjnego dla specjalistów. W marcu opublikowano tam ponad 75,5 tys. ofert pracy, prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Był to najlepszy marcowy wynik w historii portalu, co wpłynęło też na cały I kwartał. Na Pracuj.pl ukazało się wtedy ponad 199,3 tys. ogłoszeń, o 48 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak wyjaśnia Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl, na ten wyjątkowy wynik składa się z jednej strony lepsza, niż wcześniej powszechnie zakładano, ogólna sytuacja na rynku pracy, a z drugiej intensywne działania sprzedażowe i promocyjne (w I kw. portal prowadził kampanię reklamowo-marketingową „W środowisku Pracuj.pl”.).

Chociaż zarówno w marcu, jak też w całym I kwartale największy wybór ofert na Pracuj.pl mieli, jak zwykle, specjaliści od handlu i sprzedaży (31 proc. ogłoszeń), to drugie miejsce – po raz pierwszy w historii zestawienia – zajęli eksperci IT. Kierowano do nich już co piątą ofertę pracy, więcej niż do specjalistów od obsługi klienta.

To kolejny dowód na to, że pandemia wzmocniła rosnące już wcześniej znaczenie stanowisk technologicznych, bardziej odpornych na nowe zjawiska na rynku pracy – zaznacza Skwarska.

Potwierdza to Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs, serwisu z ofertami pracy w IT, gdzie w I kwartale tego roku opublikowano 15 tys. ogłoszeń, o połowę więcej niż w ostatnim kwartale minionego roku.

Rynek pracy w IT już dawno zapomniał o krótkim kryzysie wywołanym wybuchem pandemii, który wydarzył się na koniec I kwartału roku 2020 – ocenia Tomasz Bujok i dodaje, że na początku kwietnia było o 9 proc. więcej ogłoszeń niż miesiąc wcześniej.

Rosnący popyt na specjalistów od IT to efekt przyspieszenia cyfryzacji i automatyzacji, na którym korzystają zarówno krajowe spółki programistyczne, jak też działające w Polsce centra usług IT. Jedno z nich, polska spółka francuskiej grupy Alten, właśnie ogłosiło, że do końca tego roku w pięciu biurach w naszym kraju zamierza zatrudnić 300 programistów i inżynierów IT, co oznacza 50-proc. wzrost liczby pracowników.

W nowoczesnych usługach dla biznesu przybywa też nowych inwestorów; w środę o planach rozwoju poinformowała Point72, wywodząca się z USA międzynarodowa firma zarządzająca aktywami. Właśnie otworzyła biuro w Warszawie, gdzie w tym roku planuje zatrudnić 150 specjalistów od technologii, finansów i zarządzania danymi.

Czytaj tekst oryginalny: https://www.rp.pl/Poszukiwanie-pracy/304079901-Pracodawcy-ruszyli-w-marcu-na-rekrutacyjne-lowy.html