Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Pożyczki dla bezrobotnych – czy to jest możliwe?

utworzone przez | gru 17, 2021 | Artykuł zewnętrzny

Czy pożyczki dla bezrobotnych naprawdę istnieją? Dowiedz się z naszego artykułu i zapoznaj się z warunkami pożyczek na dowód.

Życie ma przygotowane dla nas różne scenariusze. Bywa tak, że nagle zostajemy bez pracy lub przez długi czas nie możemy jej znaleźć, a każdy z nas potrzebuje pieniędzy do życia. Bardzo dużo osób przekonało się o tym wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Masowe zwolnienia były dla wielu firm codziennością. Niestety utrata pracy może dotyczyć wszystkich – jest częścią naszego życia, a my musimy sobie z nimi radzić i starać się normalnie funkcjonować pomimo przeciwności. Dlatego też dzisiaj odpowiemy Wam na pytanie, które często sobie zadajemy – czy pożyczki dla bezrobotnych są możliwe? Zapraszamy do lektury. 

Pożyczki na dowód bez zaświadczeń dla bezrobotnych – czy są możliwe?

Większość osób słysząc takie pytanie,bez wahania odpowie, że nie. Wydaje nam się, że pożyczki są przeznaczone tylko dla osób, które są zatrudnione. Jest to poniekąd prawda, jednak w dużej mierze dotyczy to banków. Instytucje pozabankowe działają na szczęście na trochę innych warunkach, dlatego też często możecie spotkać się z opinią, że pożyczka pozabankowa może być dla każdego. Czy rzeczywiście tak jest? Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że tak. Wszystkie osoby, które starają się o taką pomoc, nie muszą przedstawiać zaświadczenia o zarobkach. Ważne jest jedynie posiadanie stałego dochodu (którego w większości przypadków też nie musimy udowadniać). Dochód ten może być nawet zasiłkiem – rentą, emeryturą czy alimentami.

Jak starać się o pożyczkę dla bezrobotnych? Wszystko co musisz wiedzieć

Przejdźmy teraz do konkretów. Co trzeba zrobić, aby starać się o pożyczkę dla bezrobotnych? Przedstawiamy najważniejsze kwestie:

  • Mogą się o nie ubiegać osoby, które nie mają stałego zatrudnienia.
  • Firmy pozabankowe mają kilka warunków, które trzeba spełnić, aby uzyskać pomoc, tj. trzeba być osobą pełnoletnią, mieć dowód osobisty, posiadać własny rachunek bankowy oraz być obywatelem lub obywatelką Polski. 
  • Przeznaczone są również dla studentów, freelancerów, osób starszych, osób na urlopach,  macierzyńskich lub tacierzyńskich, osób, które chwilowo pozostają bez pracy.
  • Wszystkie formalności można dopełnić przez internet – bez wychodzenia z domu.
  • Składanie wniosku o pożyczkę i jego weryfikacja trwa nie więcej niż 15 minut.
  • Pieniądze można wydać na każdy (dowolny) cel.
  • Przy składaniu wniosku o pożyczkę potrzebujesz tylko: dowodu osobistego, numeru konta bankowe (własnego), numeru telefony, adresu e-mail.
  • Bezwzględnie musicie pamiętać o terminowej spłacie swoich zobowiązań. Wiele niepochlebnych opinii krąży w internecie właśnie od osób, które nie spłacają swoich pożyczek. Niektórym wydaje się, że ze względu na łatwą dostępność, można opóźniać się ze spłatą – nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać o wszystkich terminach zawartych w umowie. 
  • Nie jest wymagane zaświadczenie o dochodach.
  • Pożyczki pozabankowe wbrew powszechnej opinii nie muszą być wysoko oprocentowane. Niektóre firmy organizują również promocję dla nowych klientów i oddaje się tyle pieniędzy, ile się rzeczywiście pożyczyło. Wysokie oprocentowanie w dużej mierze dotyczy osób, które nie spłacają swoich zobowiązań w terminie. 
  • Większość pożyczek pozabankowych dla osób bezrobotnych jest udzielana na 30 dni. Możecie się jednak spotkać z ofertami, które wymagają spłaty dopiero po 60 lub 90 dniach. 
  • Chcemy rozwiać jeszcze jeden mit – wbrew powszechnej i opinii, firmy pozabankowe często badają zdolność kredytową i sprawdzają zadłużenia m.in. w BIK. Prawdą jest jednak to, że nie podchodzą do tych danych, tak restrykcyjnie, jak banki, dlatego pożyczkę można uzyskać zdecydowanie łatwiej i szybciej.
  • Na koniec jedna rada – zawsze przed podpisaniem umowy pożyczki zapoznaj się z je warunkami, wysokością oprocentowania czy RRSO. Niektóre firmy mają zbyt wysokie oprocentowanie lub koszty manipulacyjne, które uniemożliwiają późniejszą spłatę zobowiązania. 

Pożyczka dla bezrobotnych czy kredyt bankowy?

Nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć – nic nie jest białe albo czarne. Wszystko zależy od tego, czego akurat potrzebujesz i na jakim etapie życia jesteś. Na pewno osoby bezrobotne, studenci czy bez stałego źródła (udokumentowanego) dochodu nie mają co myśleć o kredycie w banku. Banki są bardzo restrykcyjne, co do tych kwestii i będą wymagały dodatkowych dokumentów lub udokumentowania wpływów na konto. Kolejna kwestia jest związana z formalnościami – podczas starania się o kredyt w banku często trzeba zrobić to osobiście, ponieważ infrastruktura starania się o pomoc finansową nie jest jeszcze tak rozbudowana, jak w przypadku firm pozabankowych.Kolejny aspekt dotyczy tempa rozpatrywania wniosków –  banki zazwyczaj dłużej je weryfikują oraz nie pracują 24 godziny na dobę, dlatego też jeżeli potrzebujesz szybkiej pomocy finansowej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firm pozabankowych. Jedną z takich instytucji jest Szybka Gotówka. 

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie