Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Praca dla dekarza w Norwegii – na jakie zarobki możesz liczyć?

utworzone przez | maj 5, 2022 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Nie maleje zainteresowanie pracowników polskiego sektora budowlanego poszukiwaniem pracy w Norwegii. Branża budowlana, mimo licznych zawirowań, związanych z sytuacją społeczno-polityczną w Europie i na świecie, nadal należy do najlepiej opłacanych. Polscy dekarze są w Norwegii cenieni jako pracownicy o dużym doświadczeniu i silnej motywacji do pracy. Choć dekarz bez znajomości języka norweskiego czy angielskiego bez problemu znajdzie pracę w zawodzie, znajomość jednego lub obu języków (przynajmniej na poziomie komunikatywnym) zawsze jest dodatkowym atutem, dzięki któremu dekarze mogą liczyć na znalezienie pracy stałej bądź sezonowej. Do głównych obowiązków osób zatrudnionych na stanowisku dekarza należą: układanie i zgrzewanie papy termozgrzewalnej i folii PVC, montaż izolacji, ocena stanu ryzyka pożaru związanych z pracami, utrzymywanie porządku w miejscu pracy.

Oferty pracy dla dekarzy – gdzie ich szukać? 

Jeśli chcesz znaleźć pracę u uczciwego i rzetelnego pracodawcy, najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie ofert przez dobrą agencję pośrednictwa pracy za granicą. Obsługa całego procesu rekrutacji oraz opieka nad zatrudnionym już pracownikiem odbywa się po polsku (przy wszystkim pomagają Polacy). Oznacza to, że każdy zrekrutowany pracownik ma w Norwegii polskiego lub polskojęzycznego koordynatora, którego zadaniem jest zorganizowanie zakwaterowania, pomoc w komunikowaniu się z Norwegami, w tym także z wszystkimi instytucjami i urzędami, które trzeba odwiedzić, żeby przejść procedurę zatwierdzenia dokumentów dowodzących naszych umiejętności zawodowych.

Właściciele agencji pośrednictwa pracy za granicą najczęściej sami byli kiedyś osobami poszukującymi pracy, znaleźli ją, przeszli przez całą drabinę awansu w swojej branży, nawiązali liczne kontakty, a zdobyte doświadczenie postanowili przekuć na stworzenie firmy pośredniczącej, która ma jak najpełniej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania obydwu stron procesu zatrudnienia. Współpraca z takimi osobami daje maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Można mieć pewność, że rozmawia się z kimś, kto na własnej skórze doświadczył funkcjonowania rynku pracy w danym kraju i umiejętnie porusza się w gąszczu przepisów oraz zna specyfikę funkcjonowania branży.

Ile zarabia dekarz w Norwegii

Przede wszystkim należy wiedzieć, że w Norwegii nie ma mowy o uznaniowości zarobków. Nie ma tu uogólnionej płacy minimalnej, a w poszczególnych sektorach gospodarki obowiązują inne godzinowe stawki minimalne, których wysokość negocjowana jest rokrocznie między przedstawicielami pracodawców a związkami zawodowymi. Wynegocjowane stawki obowiązują zarówno pracowników wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych.

Od 1 lipca 2021 roku w branży budowlanej obowiązują następujące stawki godzinowe (brutto): 

  • pracownicy wykwalifikowani: 220,00 NOK
    [poprzednio: 209,70 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w pracach budowlanych: 198,30 NOK
    [poprzednio: 188,40 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy niewykwalifikowani z co najmniej rocznym stażem pracy na budowie: 206,50 NOK
    [poprzednio: 196,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy poniżej 18 roku życia: 132,90 NOK
    [poprzednio: 126,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]

Stawka za pracę w nadgodziny wynosi minimum 40% stawki godzinowej wpisanej w umowie, a dopuszczalna liczba nadgodzin regulowana jest przepisami prawa (w ciągu siedmiu dni to10 godzin, w ciągu czterech tygodni to 25 godzin, w ciągu 52 tygodni to 200 godzin).

W praktyce oznacza to, że średnie miesięczne zarobki dekarza brutto to ok. 38 330 NOK /ok. 17 630 PLN (przeliczenie stawek według kursu NBP z dnia 02/02/2022). Obecna sytuacja geopolityczna może znacząco wpływać na wahania kursów walut, dlatego trzeba śledzić je na bieżąco. 

Obowiązki pracodawcy względem osoby zatrudnionej na stanowisku dekarza

W przypadku sektora budowlanego pracodawca zapewnia niezbędną odzież roboczą i obuwie ochronne odpowiednie do pory roku i miejsca pracy. Zanim pracodawca oddeleguje pracownika na delegację poza domem, należy uzgodnić warunki zakwaterowania i wyżywienia (pracodawca z reguły płaci za wyżywienie i zakwaterowanie). 

Norweska Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie tych zasad, a w przypadku naruszenia przepisów interweniuje kierując sprawę do sądu, nakładając na pracodawcę grzywny, przerywając pracę lub zgłaszając sprawę na policję.

Podsumowanie

Współpraca z dobrą agencją pośrednictwa pracy to bardzo wymierne korzyści na etapie poszukiwania pracy, na etapie akomodacji w Norwegii, a także (co nie jest rutyną we wszystkich tego typu agencjach) przez cały okres pobytu. Ponieważ norweski rynek pracy wciąż jest atrakcyjny dla pracowników polskiego sektora budowlanego, warto szukać zatrudnienia w Kraju Fiordów poprzez doświadczoną agencję i zyskać możliwość radykalnego podniesienia swoich zarobków. 

W przygotowaniu tekstu pomógł Artur Jemioł właściciel firmy Jobb Assistanse, która od 2009 roku zajmuje się pośrednictwem pracy zagranicą. Oferty pracy dla dekarzy w Norwegii możesz znaleźć pod adresem – https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie