Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Praca jako programista – jakie trzeba mieć umiejętności?

utworzone przez | paź 10, 2022 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Programiści należą do najbardziej pożądanych pracowników w branży IT. To właśnie oni odpowiadają za tworzenie różnych aspektów stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Osoba, która chce pracować na stanowisku związanym z rozwojem produktów cyfrowych, musi spełniać szereg wymagań. Pracodawcy z technologicznego sektora najczęściej oczekują umiejętności korzystania ze specjalistycznych narzędzi informatycznych czy konkretnych języków kodowania. Czy warto rozwijać się w tym kierunku?

Czym zajmuje się programista?

Branża IT jest bardzo szerokim sektorem z wieloma dyscyplinami. Dlatego też stwierdzenie, że ktoś jest informatykiem, niewiele mówi o jego zawodzie. Nawet określenie „programista”, choć bardziej doprecyzowane, wciąż zawiera w sobie pewne niedopowiedzenie. Wynika ono z tego, że w programistyce istnieją różne specjalizacje.

Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy developerzy zajmują się tworzeniem aplikacji, serwisów, stron internetowych czy innych produktów cyfrowych. Warto jednak pamiętać o tym, że w procesie kreowania i wdrażania technologii jest wiele etapów. Z tego względu w środowisku programistów funkcjonują stanowiska, które zajmują osoby specjalizujące się w konkretnych fazach rozwoju produktu.

Podstawowy podział to ten, w którym wyróżnia się frontend i backend developerów. Pierwsi z nich zajmują się wizualną stroną produktów cyfrowych. Oznacza to, że odpowiadają głównie za interfejs oraz jego funkcjonalność. Natomiast programista typu backend specjalizuje się w tzw. zapleczu technicznym, niedostrzegalnym przez użytkownika. Dba on o kodowanie, bazy danych czy niezbędne zabezpieczenia. Umiejętności tych obydwu programistów łączy wszechstronny fullstack developer, który należy do wysoko cenionych pracowników w branży IT.

Jakie wymagania wobec developerów mają pracodawcy?

Chcąc poznać wymagania pracodawców z branży IT, warto sprawdzić oferty pracy programistów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy innym dużym mieście. W metropoliach jest najwięcej korporacji oraz firm technologicznych, w których praktycznie zawsze jest zapotrzebowanie na różnego rodzaju programistów. Dlatego też na branżowych portalach pracy można znaleźć wiele ogłoszeń, a w nich wymagania względem kandydatów na konkretne stanowisko.

Pracodawcy z sektora IT największą uwagę poświęcają umiejętnościom twardym, które związane są ze znajomością konkretnych programów, języków kodowania oraz narzędzi informatycznych. Najczęściej od kandydatów wymaga się praktycznej wiedzy na temat środowisk takich jak C++, Java, JavaScript, Python, SQL czy .NET. Kandydat, który miał już styczność z tymi narzędziami, jest w oczach potencjalnego pracodawcy wartościowym nabytkiem. Jego atrakcyjność wynika z tego, że nie wymaga on dodatkowego szkolenia czy wdrażania od całkowitych podstaw.

Czy warto szkolić się na programistę? Zarobki na stanowisku

Przed rozpoczęciem pracy na stanowisku programisty trzeba nieco zainwestować w rozwój swojej wiedzy i umiejętności. Jeśli kandydat nie ma specjalistycznych szkoleń lub kursów, to zdobycie pierwszego zlecenia może być dla niego dużym wyzwaniem. Jednak od razu warto zaznaczyć, że zaangażowanie w samorozwój to jak najbardziej opłacalny biznes. Nie jest tajemnicą, że osoby pracujące na stanowiskach programistycznych mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki.

Wysokość wynagrodzenia w tej dziedzinie branży IT mieści się w przedziale od około 5 000 do 35 000 zł brutto. Tak szerokie widełki płacowe wynikają z kilku czynników. Jednak najważniejszym z nich jest poziom doświadczenia oraz związany z nim zakres umiejętności.

Podczas wysyłania aplikacji na stanowisko programisty należy pamiętać o tym, że w sektorze IT występuje pewna hierarchia. Juniorzy to osoby, które dopiero zaczynają pracę w branży lub mają bardzo krótki staż. Z tego względu zarabiają oni najmniej. Jednak dzięki zdobywaniu nowej wiedzy i doświadczeń łatwo mogą awansować na stanowisko typu mid, senior lub ekspert. Pracownicy zatrudnieni na tych pozycjach zarabiają dużo większe sumy.

Materiał zewnętrzny

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie