Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Poszukiwanie pracy może wydawać się trudnym i żmudnym procesem, jednak w rzeczywistości wystarczy od początku wybrać odpowiednie metody. Zdecydowanie najwięcej ofert zamieszczanych jest w Internecie, na specjalistycznych portalach z ogłoszeniami o pracę. Właśnie tam należy rozpocząć swoje poszukiwania.

Ogólnopolskie portale z ofertami pracy

Jednym z najlepszych miejsc do poszukiwania pracy są ogólnopolskie portale internetowe, na których można znaleźć naprawdę wiele ciekawych ofert. Przykładem może być portal aplikuj.pl, który umożliwia dodawanie ogłoszeń przez pracodawców i agencje pracy. To właśnie tutaj można darmowo lub za niewielką opłatą opublikować swoją ofertę, a miesięcznie portal ma 1,7 mln odsłon. Pracodawcy dodają tu ogłoszenia regularnie, dlatego kandydaci z Katowic na pewno znajdą dla siebie ciekawą ofertę. Warto zaznaczyć, że obecnie spora część stanowisk przeznaczona jest dla osób, które chcą wykonywać swoje obowiązki zdalnie, dlatego pracownicy z Katowic mogą szukać także ogłoszeń z innych regionów, gdzie zostało zaznaczone, że praca jest zdalna. Na ogólnopolskich portalach można znaleźć przede wszystkim ogłoszenia dla osób z wykształceniem średnim i wyższym z różnych branży, na przykład finansów, HR, IT, budownictwa, górnictwa, handlu i innych. Na ogólnopolskich portalach można stworzyć swój profil pracownika, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem uzupełniać swoich danych. jest to sporą zaletą.

Urząd Pracy i agencje pośrednictwa

Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć zatrudnienie, są Urzędy Pracy. Warto jednak zaznaczyć, że oferty są tam przeznaczone tylko dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. W tym celu konieczne jest przejście różnorodnych procedur i niestety także stanie w kolejkach oraz przychodzenie do UP w określonych terminach, na rozmowy i sprawdzanie kompetencji. Z drugiej strony takie rozwiązanie ma swoje zalety, ponieważ osoby bezrobotne mogą korzystać z różnorodnych warsztatów, kursów i szkoleń, a także otrzymywać indywidualnie spersonalizowane oferty pracy. Inną opcją dla osób, które od dawna pozostają bez zatrudnienia lub też chcą znaleźć pracę sezonową lub dorywczą, są agencje pracy tymczasowej. Takie agencje ogłaszają się zarówno na ogólnopolskich portalach, jak i na swoich stronach internetowych. Zwykle można tam znaleźć oferty dla słabiej wykwalifikowanych pracowników, chociaż zdarzają się niektóre dobrze płatne stanowiska, nawet dla kierowników i specjalistów.

Miejskie serwisy ogłoszeniowe i networking

Każde miasto, w tym także Katowice, ma swoje strony i gazety papierowe z ogłoszeniami. Zwykle znajduje się tam sekcja ofert pracy i można tam znaleźć różne miejsca zatrudnienia. Najczęściej są to stanowiska skierowane do pracowników fizycznych i osób poszukujących zajęcia dorywczego. Warto zaznaczyć, że obecnie ważnym elementem poszukiwania pracy jest networking, czyli nowoczesny proces wymiany informacji z innymi ludźmi, najczęściej na portalach społecznościowych. W ten sposób możliwe jest poznanie rekruterów, a także skontaktowanie się bezpośrednio z pracodawcami. To jednak nie wszystko, ponieważ networking dodatkowo rozwija zdolności komunikacyjne kandydata i sprawia, że może on nawiązać znajomości, które przydadzą się w przyszłości. Ważne jest więc długotrwałe budowanie relacji biznesowych.