Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Skuteczna rekrutacja pracowników – porady

utworzone przez | lip 28, 2022 | Artykuł zewnętrzny, Newsy z rynku pracy

Znalezienie idealnego kandydata do pracy to niełatwa sprawa. Niezależnie od branży, proces poszukiwania przyszłego pracownika powinien być dobrze zaplanowany. Jak sprawić, by rekrutacja była skuteczna?

Plan artykułu:

  1. Porada 1 – szukaj aktywnie!
  2. Porada 2 – planuj każdy etap
  3. Porada 3 – dbaj o candidate experience
  4. Porada 4 – wspieraj się technologią
  5. Porada 5 – podsumowuj, analizuj, zmieniaj

Skuteczna rekrutacja pracowników – porady

Porada 1 – szukaj aktywnie!

Dodałeś ogłoszenie na jakimś portalu i czekasz, aż CV będą zapychać skrzynkę mailową? W dzisiejszych czasach możesz się nie doczekać. Kandydatów nie interesuje „młody, ambitny zespół” i „owocowe czwartki”. Kandydaci oczekują, że firma opowie coś o sobie. Planując rekrutację zadbaj o image firmy w sieci – o czytelną stronę WWW, o dział „nasi pracownicy / nasze osiągnięcia”. Działaj w Social Mediach, poinformuj o naborze, zdradź kulisy funkcjonowania firmy. Social proof mile widziany – poproś aktualnych pracowników o wystawienie opinii o firmie, niech kandydat przekona się, że warto aplikować do danej firmy nie tylko z powodu wypłaty. 

Porada 2 – planuj każdy etap

Rekrutacja to proces wieloetapowy. Zaplanuj każdy z etapów wcześniej, co pozwoli Ci przeprowadzić go bezproblemowo.

Zacznij od zdefiniowania stanowiska pracy – zbierz informacje o zadaniach, obowiązkach pracownika. Uzyskaj informacje od przełożonych/kierowników, jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat (kompetencje, wykształcenie, doświadczenie).

Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich kanałów, którymi przekażesz informacje o naborze: wybierz portale branżowe, jeśli szukasz specjalistów.

Stwórz ogłoszenie posługując się językiem branżowym, określ stanowisko, zakres obowiązków, podaj dane firmy. Określ korzyści płynące ze współpracy – możliwości rozwoju, przewidywany zakres wynagrodzenia. Nie zapomnij podać sposobu i terminu nadsyłania aplikacji. 

Kiedy otrzymasz pierwsze CV, dokonuj selekcji zgodnie z założeniami, nie umawiaj spotkań z kandydatami nierokującymi – szanuj czas kandydata, ale przede wszystkim – czas pracodawcy.

Zanim rozpoczniesz rekrutację, przemyśl komunikację z kandydatami: będziesz dzwonić, czy pisać? Stwórz szablony wiadomości, kwestionariusze i ankiety, które pomogą Ci selekcjonować kandydatów.

Porada 3 – dbaj o candidate experience

Nie zapomnij z kim rozmawiasz / rozmawiałeś! Najgorsze, co może zrobić rekruter, to zapomnieć danych kandydata / o kandydacie. Umawiasz się z Panią Kasią, a zwracasz się „Pani Basiu”? Pani Kasia, choćbyś błagał, nie przyjmie oferty. Umówiłeś się w poniedziałek z Panem Jackiem, ale przypomniałeś sobie o tym we wtorek… Dbanie o candidate experience to działania w ramach employer brandingu. Nieprofesjonalne traktowanie kandydatów może firmę kosztować reputację. 

Porada 4 – wspieraj się technologią

Trzy słowa: optymalizacja procesu rekrutacji. Z czym je powiązać? Z wykorzystaniem aplikacji wspierających rekruterów, np. systemów ATS (Applicant Tracking System). Dzięki takim rozwiązaniom możesz:

  • zaplanować całą ścieżkę rekrutacji – od treści ogłoszenia, przez publikację, zbieranie CV w bazie i umawianie rozmów;
  • ocenić efektywność lejka rekrutacyjnego;
  • lepiej dbać o candidate experience;
  • raportować każdy etap rekrutacji i poddawać go dalszym analizom;
  • prowadzić zdalny onboarding nowego pracownika.

ATS może funkcjonować samodzielnie lub jako moduł HRMS. Oprogramowanie tego typu oferuje np. PeopleForce, który zadebiutował na polskim rynku w maju ’22. 

Porada 5 – podsumowuj, analizuj, zmieniaj

By zwiększyć efektywność rekrutacji i trafniej typować kandydatów, warto wyciągać wnioski z każdego etapu działań. Niezależnie, czy będziesz korzystać z aplikacji wspierających, czy spisywać dane ręcznie – prowadź statystyki. Licz czas od momentu publikacji oferty, do pierwszego nadesłanego CV. Ile CV otrzymałeś na daną ofertę? Ile osób przeszło do kolejnego etapu lejka rekrutacyjnego?

Statystyka to Twój najlepszy przyjaciel na drodze do usprawnienia przebiegu procesu. Dzięki skrupulatnej analizie szybko skorygujesz nieefektywne działania. Pracodawca oszczędzi dzięki temu i czas, i pieniądze.

Powodzenia w kolejnych rekrutacjach!

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie