Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

TOP 18 największych pracodawców powiatu raciborskiego. Kto w czołówce?

utworzone przez | sty 23, 2022 | Newsy z rynku pracy, Promowane

  1. Tokai Cobex Polska Sp. z o.o. (oddział w Raciborzu) – 385 pracowników

Początki firmy sięgają jeszcze XIX wieku, a starsi raciborzanie wciąż pamiętają nazwę Zakład Elektrod Węglowych (ZEW), w której pracowało kilka pokoleń mieszkańców powiatu. Dziś Tokai COBEX jest producentem materiałów węglowych i grafitowych dla różnych gałęzi przemysłu, zwłaszcza dla hutnictwa, a w niektórych grupach asortymentowych jest światowym liderem. Nazwy produktów, które wyjeżdżają w świat z raciborskiego zakładu zwykłem śmiertelnikowi zapewne wiele nie powiedzą (np. bloki katodowe do termoelektrolizy aluminium, elektrody węglowe do produkcji m.in. krzemu i fosforu, wykładziny do wielkich pieców hutniczych, elektrody węglowe, masy Soederberga, ale robią wrażenie, że jest to coś poważnego, a firma może być stabilnym miejscem pracy. Firma podkreśla, że przykłada dużą wagę do stałego rozwoju kompetencji swoich pracowników, czemu służą różnorodne programy szkoleniowe i motywacyjne. Najczęściej rekrutuje pracowników produkcji o różnych specjalnościach.

  1. Grupa Rafamet S.A. (Kuźnia Raciborska) – 525 pracowników*

Rafamet jest przede wszystkim producentem specjalistycznych obrabiarek do obróbki kolejowych zestawów kołowych. W tej branży należy do światowej czołówki przedsiębiorstw działających na rynku globalnym. Oprócz tego jest również cenionym dostawcą wielkogabarytowych obrabiarek specjalistycznych dla odbiorców w przemyśle maszynowym, energetycznym, stoczniowym, hutniczym, lotniczym oraz obronnym. 70-80 proc. produkcji to eksport, który do tej pory objął prawie 80 krajów z wszystkich zamieszkanych kontynentów. Udział eksportu w sprzedaży ogółem wynosi aż 70-80%, co oznacza m.in., że firma może być wymarzonym pracodawcą dla osób lubiących poznawać różne zakątki świata (np. serwisantów, technologów, handlowców, itp.). W ostatnim czasie firma poszukiwała m.in. technologów, programistów, projektantów, konstruktorów, monterów, serwisantów, ale także pracowników księgowości.

  1. Henkel Polska Operations Sp. z o.o. (Racibórz) – 530 pracowników

To drugi co do wielkości zakład produkcji proszków do prana w strukturze firmy Henkel, powstały na bazie, znanej starszym raciborzanom, Polleny. Jest również producentem półproduktu chemicznego, wykorzystywanego w pozostałych fabrykach detergentowych Henkla w regionie, a po uruchomieniu nowoczesnej linii produkcyjnej w 2018 r. (wartość inwestycji ok. 100 mln zł) w zakładzie produkowane są także żele piorące (np. Persil, E). Produkty te dostarczane są na rynek polski oraz do kilkunastu innych krajów. Ponieważ raciborski zakład Henkla jest typowo produkcyjny (zarząd, marketing, księgowość, itp. znajdują się gdzie indziej), najczęściej poszukiwani są pracownicy produkcji, magazynierzy, pracownicy działu logistyki, itp.

  1. Szpital Rejonowy w Raciborzu – 583 pracowników

Liczba faktycznie pracujących w szpitalu jest znacznie większa, bo ich znaczna część jest zatrudniona w oparciu o kontrakty i umowy cywilno-prawne. Szpital jest aktualnie w dobrej kondycji finansowej i sporo inwestuje (np. SOR, termomodernizacja, fotowoltaika). W pierwszym roku pandemii był placówką jednoimienną, a teraz działa w systemie hybrydowym, czyli poza oddziałami covidowymi, wrócił także do standardowego leczenia. Z oczywistych względów rekrutuje głównie personel medyczny i okołomedyczny.

  1. Rafako S.A. (Racibórz) – 958 pracowników

Jeszcze niedawno Rafako było największym i chyba najbardziej prestiżowym (i dobrze płacącym) pracodawcą ziemi raciborskiej, pierwszą spółką giełdową w powiecie. Jest producentem/dostawcą kotłów i technologii dla energetyki, operującym na rynku polskim i za granicą. Obecnie przeżywa kłopoty, wynikające zarówno z własnych błędów (mówiąc delikatnie), jak i ze zmiany koniunktury i technologii w dziedzinie energetyki. Dokonane ostatnio dwa potężne zwolnienia grupowe na pewno nie przysparzają firmie renomy na rynku pracodawców, ale są realne szanse, że próby ratowania firmy, mimo wielu zwrotów akcji, zakończa się sukcesem. Wtedy Rafako znów może być ciekawym miejscem pracy, zarówno dla ślusarzy, spawaczy, serwisantów urządzeń, jak i dla projektantów i inżynierów.

  1. Eko-Okna S.A. (Kornice) – 7727 pracowników

To nie tylko największy pracodawca ziemi raciborskiej, ale także całego regionu (jeśli nie liczyć górnictwa), należący do polskiego przedsiębiorcy Mateusza Kłoska. Do tego największy producent okien z PCV w Polsce, a jeśli chodzi o okna pionowe także w Europie. Stolarkę okienną i drzwiową z PVC, drewna i aluminium sprzedaje do kilkudziesięciu krajów świata. Eko-Okna właściwie cały czas szukają pracowników. Dzięki wciąż rozwijanemu systemowi dowozów do pracy transportem zakładowym, a także wielu innym zachętom, w fabryce pracują osoby także z sąsiednich i dalszych powiatów. Wkrótce Eko-Okna uruchomią kolejny zakład w Wodzisławiu, w którym znajdzie zatrudnienie ponad 1000 osób. Najczęściej firma poszukuje pracowników produkcji, osób do obsługi sprzedaży i serwisu (w tym znających obce języki), kierowców.


*Rafamet S.A. – 352 pracowników, Odlewnia Rafamet – 173 pracowników.

** Mowa o samej komendzie w Raciborzu, w której pracuje 177 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 143 pracowników cywilnych. Cały Śląski Oddział Straży Granicznej (razem z placówkami terenowymi w Bielsku-Białej, Katowicach-Pyrzowicach, Opolu, Rudzie Śląskiej i Sosnowcu) zatrudnia 812 osób (632 funkcjonariuszy SG i 180 pracowników cywilnych).

*** 213 funkcjonariuszy policji oraz 32 pracowników cywilnych.

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie