Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Wózek wysokiego składowania — jakie uprawnienia są konieczne?

utworzone przez | sty 22, 2025 | Artykuł zewnętrzny

Aby móc legalnie obsługiwać wózek widłowy, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia. Ma to związek bezpośrednio z bezpieczeństwem przy pracy z ciężkim towarem. Co należy zrobić, by móc kierować takim pojazdem? Jakie uprawnienia są konieczne?

Czym cechuje się wózek wysokiego składowania?

Wózek wysokiego składowania to taki, w którym operator jest podnoszony wraz z ładunkiem. To specjalistyczne urządzenie zaprojektowane z myślą o pracy w magazynach z regałami o wysokości kilkunastu metrów. Jest wykorzystywane przede wszystkim do podnoszenia i zdejmowania ładunków w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Stanowi podstawowe wyposażenie zakładów przemysłowych, centrów logistycznych i obiektów magazynowych.

Jakie uprawnienia na wózek wysokiego składowania?

Do 1 czerwca 2019 roku, aby móc prowadzić wózek wysokiego składowania, były potrzebne uprawnienia I WJO. Była to najwyższa dostępna kategoria takich pozwoleń. Obecnie system jest znacznie bardziej jednolity, a do obsługi pojazdów specjalizowanych wystarczą ogólne uprawnienia WJO. Są one wydawane osobom, które uzyskają pozytywny wynik egzaminów państwowych – praktycznych i teoretycznych. Obowiązują przez 5 (na wózki specjalizowane) lub 10 lat (na wózki ogólnego przeznaczenia), z możliwością przedłużenia.

Co zrobić, żeby uzyskać uprawnienia WJO?

WJO to kategoria uprawnień nadawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Korzystanie z wózków widłowych przez osoby bez takich kwalifikacji jest niezgodne z prawem, a także bardzo niebezpieczne. Pojazdy tego typu na co dzień podnoszą i transportują bardzo ciężki towar, którego upadek stanowiłby poważne zagrożenie dla operatora i innych pracowników.

Aby uzyskać uprawnienia WJO, trzeba:

  • ukończyć 18 lat,
  • zdobyć co najmniej podstawowe wykształcenie,
  • zrobić badania lekarskie, które potwierdzają brak przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym,
  • odbyć odpowiedni kurs w ośrodku szkoleniowym – w trakcie takiego szkolenia porusza się wszystkie najważniejsze kwestie związane z budową maszyny, jej użytkowaniem, konserwacją i obowiązkami operatora. Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i trwa kilkadziesiąt godzin;
  • zdać egzamin organizowany przez Urząd Dozoru Technicznego.

Wymagania na operatora wózka widłowego nie różnią się w zależności od dokładnego typu maszyny.

Czego uczy się kandydat na operatora wózka wysokiego składowania?

Osoba, która chce uzyskać uprawnienia niezbędne do obsługi wózka wysokiego składowania, musi wziąć udział w odpowiednim kursie. Na takim szkoleniu uczy się ona najważniejszych zagadnień związanych z użytkowaniem, konserwacją i budową maszyny. W ramach kursu na uprawnienia WJO porusza się takie zakresy tematyczne, jak:

  • konstrukcja i sposób działania poszczególnych typów wózków widłowych – trzeba bowiem pamiętać, że operator zyskuje kwalifikacje niezbędne do obsługi różnych rodzajów maszyn, nie tylko tych wysokiego składowania;
  • zasady BHP – co pozwala na zminimalizowanie ryzyka wypadków;
  • dokumentacja techniczna – jest wymagana przez obowiązujące przepisy, a jej brak niesie za sobą poważne konsekwencje dla operatora i pracodawcy;
  • czytanie obsługi wózka widłowego – znajdują się w niej wszystkie najważniejsze informacje o danym modelu pojazdu i prawidłowym sposobie jego użytkowania.

Ponadto przyszły operator uczy się kierować maszyną. Ośrodki szkoleniowe zapewniają dostęp do różnych typów wózków widłowych, dzięki czemu uczestnicy kursów mogą poćwiczyć obsługę w praktyce. Ma to ogromne znaczenie – na egzaminie państwowym trzeba wykonać zadania przed komisją, która ocenia zachowanie przyszłego operatora i zgodność zrealizowanych procedur z prawem.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymuje się imienne zaświadczenie kwalifikacyjne. Jest ono potwierdzeniem zdobycia wymaganych uprawnień i możliwości legalnej obsługi wózków widłowych. Taki dokument obowiązuje na terenie całej Polski oraz w krajach należących do Unii Europejskiej.

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie