Wypalenie zawodowe zostało oficjalnie uznane przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Od stycznia br. lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie, jeśli zdiagnozują u danej osoby syndrom wypalenia. Z 4 proc. aż do 19 proc. wzrosła liczba pracowników, którzy odczuwają permanentny stres w pracy – wynika z najnowszych danych. Firmy prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób odciążyć pracowników i zachęcić do relaksu. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest… wspólne wędkowanie.
Depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, a w samej Polsce choruje ok. 4 miliona osób – wynika z danych WHO. Organizacja prognozuje, że do 2030 roku depresja stanie się jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Mając na uwadze zwiększające się zjawisko wypalenia zawodowego, firmy prześcigają się w pomysłach na aktywizację pracowników po pracy. A także zachęcanie ich do spędzania wolnego czasu w relaksujący sposób. Potwierdzają to dane. Jak wynika z Raportu „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”, ponad 70 proc. respondentów jest zdania, że to właśnie pracodawca powinien zadbać o zdrowie psychiczne swoich pracowników.
Pracodawcy wybierają wypoczynek na łonie natury
Niepewna sytuacja geopolityczna spowodowała, że na popularności zyskały wyjazdy do kurortów w Polsce. Coraz więcej firm proponuje swoim pracownikom spędzanie czasu na łonie natury. Wśród dużych korporacji popularne jest wędkowanie.
Już od dłuższego czasu obserwujemy ciekawe trendy. Wędkowanie słusznie uznawane jest za sport, który zapewnia ciszę i pozwala na relaks w gronie współpracowników czy przyjaciół. Coraz więcej firm decyduje się na organizowanie wspólnych wyjazdów na ryby. Co ciekawe, w tym celu kupują specjalny sprzęt. Rękodzieło cieszy się ogromną popularnością. Marki mają zatem nadzieję, że na stałe pobudzą w pracownikach pasję do wędkowania – mówi Remigiusz Kopiej, właściciel Corona Fishing.
Ekspert dodaje, że firmy chętnie sięgają po sprzęt z górnej półki. To zarówno ręcznie robione wędki, a także przynęty czy odpowiednia i jakościowa odzież dla pracowników.
Wędkowanie dobre na stres
Udowodniono naukowo, że spędzanie czasu na łonie natury niweluje stres. Wędkowanie uznawane jest za sport, który pomaga odpocząć i zredukować negatywne myśli.
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu zdecydowanie poprawia nastrój. Dobrze wiedzą o tym wędkarze, z którymi rozmawiamy na co dzień. Wędkarstwo to nasza pasja, która pomaga nam zniwelować stres i odpocząć. Wykorzystujemy je do tego, aby skupić się na chwili bieżącej, zapomnieć o problemach i wyciszyć się. Wędkowanie uczy także koncentracji. Przez kilka godzin jesteśmy maksymalnie skupieni, co zdecydowanie pomaga nam później w życiu codziennym skupić się na istotnych sprawach i nie zajmować niepotrzebnie myśli wszystkim, co jest wokół – dodaje właściciel Corona Fishing.
Przebywanie na świeżym powietrzu w letnie czy wiosenne dni to także spora dawka witaminy D. Ta z kolei pomaga redukować stres i wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Wędkowanie w towarzystwie bliskich, przyjaciół lub współpracowników, może zapewnić także poczucie więzi i przynależności.
Aż 76 proc. pracowników jest zainteresowanych benefitami w obszarze well beingu. Dbałość o dobre samopoczucie pracowników nie tylko uchroni firmę przed stratami, ale przede wszystkim przełoży się na dobrostan psychiczny pracowników, pozwalając im realizować się zawodowo – z korzyścią dla samej firmy.
Źródło: Commplace