Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Aż 45% Polaków chciałoby pracować w IT, chociaż większość z nich nie interesuje się programowaniem. Ich motywacja? Pieniądze

utworzone przez | cze 7, 2023 | Newsy z rynku pracy

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 45% Polaków chciałoby pracować w IT, a aż 75% doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30% badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy Polacy chcą pracować w IT? Opinie o branży informatycznej”, w którym prawie 2000 respondentów odpowiedziało na pytania m.in. o to, czy planują wejść do branży informatycznej, czy wydaje im się to dużym wyzwaniem i jakie jest ich zdanie o pracownikach IT.

Okazało się, że 45% badanych chciałoby pracować w IT, a prawie połowa (49%) uważa, że się do tego nadaje. Jednak tylko dla 8% respondentów główną motywacją jest zainteresowanie szeroko pojętym programowaniem. Dobre zarobki gwarantowane w IT przekonują z kolei aż 37% badanych.

Opinia o branży IT jest w Polsce pozytywna. Aż 68% badanych podziwia osoby tam pracujące. Większość respondentów (64%) ocenia, że praca ta jest ciężka. Zaledwie 26% twierdzi, że programiści zarabiają za dużo.

Jak się okazuje, Polacy w większości czują podziw dla umiejętności i wiedzy programistów. Ciężko wychwycić w opiniach naszych respondentów zawiść czy zazdrość. Wręcz przeciwnie — wysokie pensje w branży IT postrzegamy raczej jako szansę i cel do osiągnięcia na własnej ścieżce zawodowej — komentuje Marta Rojewska, autorka badania.

Zdecydowana większość, bo aż 79% respondentów uważa, że do pracy w IT trudno się dostać.

Co trzecia ankietowana przez nas osoba twierdzi, że kobiety mają na to mniejsze szanse niż mężczyźni. Trzeba zauważyć, że w grupie mężczyzn takie zdanie ma tylko 23% badanych. Wśród kobiet takich opinii jest już 37%.

Z badania InterviewMe wynika, że opinie na temat branży IT i jej pracowników są w Polsce dość jednoznacznie pozytywne. Sektor związany z technologiami informatycznymi kojarzy się nam z prestiżem i dobrymi zarobkami, ale też z ciężką pracą. Zaskakująco wielu respondentów deklaruje chęć pracy w IT. Ciekawa wydaje się również ocena własnych predyspozycji do wykonywania zawodu związanego z programowaniem, która u co drugiej badanej osoby jest wysoka — zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Inne ciekawe wyniki badania:

  • Najbardziej atrakcyjne aspekty pracy w IT według respondentów to: zarobki (48% wskazań), ciekawe obowiązki i wyzwania (25%), wiele ścieżek kariery (19%), prestiż (6%).
  • Tylko 24% respondentów uważa, że praca programisty jest nudna.
  • 45% badanych przyznaje się do obaw o to, że już wkrótce sztuczna inteligencja odbierze pracę programistom.

Szczegółowe wyniki badania „Czy Polacy chcą pracować w IT? Opinie o branży informatycznej” można znaleźć tutaj.

Źródło: InterviweMe

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie